Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na barmské Rohingy se řítí monzuny, lidem hrozí tyfus i žloutenka

Barmské hlavní město Neipyijto
Barmské hlavní město Neipyijto
Foto: Reprofoto YouTube

Dháka - Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes varovala před katastrofickými důsledky, jež by mohla mít blížící se monzunová sezona na rohingské uprchlíky v Bangladéši.

Lidem kromě ztráty střechy nad hlavou hrozí především závažná onemocnění, jako je břišní tyfus, žloutenka nebo malárie, napsala agentura DPA. Do Bangladéše před násilnostmi v sousední Barmě uprchlo od loňského srpna na 700.000 muslimských Rohingů.

Odborníci z organice Lékaři bez hranic společně s dalšími humanitárními pracovníky dnes uvedli, že kvůli chatrným přístřeškům vyrobeným z bambusu a plastových fólií mohou přijít běženci o jedinou střechu nad hlavou. Kromě toho hrozí také přetečení polních toalet a kontaminace zdrojů vody, což může vést k závažným zdravotním potížím a onemocněním.

Rohingové čelí v Barmě pronásledování dlouhodobě, barmská vláda je považuje za nelegální přistěhovalce z Bangladéše a upírá jim základní lidská práva. Loni v srpnu zahájila barmská armáda proti Rohingům tažení, jež spustilo masivní uprchlickou vlnu. OSN razie označila za etnickou čistku.

Témata:  Barma Rohingové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.