Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britští poslanci předvolali Zuckerberga, aby vysvětlil kauzu Cambridge Analytica

Mark Zuckerberg a jeho žena
Mark Zuckerberg a jeho žena
Foto: Facebook

Londýn - Britští poslanci požádali zakladatele facebooku Marka Zuckerberga, aby kvůli kauze kolem marketingové společnosti Cambridge Analytica vypovídal před parlamentním výborem vyšetřujícím problematiku falešných zpráv.

Zástupci americké internetové společnosti prý v minulosti výboru poskytovali zavádějící vyjádření. Vyšetřování praktik Cambridge Analytica dnes podpořila i britská premiérka Theresa Mayová, napsala agentura Reuters.

"Obvinění jsou evidentně velmi znepokojivá. Je zcela namístě, aby byla řádně prošetřena," řekla Mayová v parlamentu. Dodala, že neví o žádných aktuálních smlouvách mezi vládou a kontroverzní poradenskou firmou či jejími partnery. Mluvčí premiérky pak uvedl, že ještě před nástupem Mayové do čela konzervativců Cambridge Analytica stranu oslovila, avšak na reálnou spolupráci nedošlo.

Podobně se dnes od firmy distancoval také někdejší představitel kampaně za odchod Británie z EU Arron Banks. "Měli jsme s nimi spoustu rozhovorů, ale nikdy jsme nedělali žádnou práci, placenou nebo jinou," řekl agentuře Reuters. O možném podílu Cambridge Analytica na výsledku britského referenda přitom už loni psal například americký server Motherboard či britský deník The Guardian.

Současnou mediální smršť kolem společnosti zabývající se využitím digitálních dat na předvolební kampaně spustily minulý týden reportáže The Guardian a The New York Times, podle nichž firma tajně získala údaje o desítkách milionů uživatelů. Využila k tomu osobnostní kvíz vytvořený akademikem Aleksandrem Koganem, který s ní spolupracoval. Do jeho aplikace se zaregistrovalo na 300.000 uživatelů, pravidla facebooku ale do roku 2016 umožňovala aplikacím volný přístup také k údajům o všech přátelích přihlášených osob.

Zjištění společně s nahrávkami britské televize Channel 4, na nichž šéfové Cambridge Analytica hovoří o různých nekalých praktikách či podílu na zvolení Donalda Trumpa, otřásla také Facebookem, jehož akcie ke dnešnímu dopoledni klesly o 10,5 procent. Kalifornská firma tvrdí, že byla oklamána. Vedle Británie žádají po společnosti objasnění situace také Spojené státy či Německo.

Témata:  Mark Zuckerberg Facebook Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.