Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lítačka má problém. Berte si s sebou radši fotku, ta z opencard nemusí fungovat

Pražské metro, ilustrační fotografie
Pražské metro, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - S vydáváním Lítačky, nové karty na MHD v Praze, je potíž. Pro její vyhotovení zatím lidé musejí předložit fotku, z databáze opencard v některých případech totiž nejde nahrát.

Jak problém řešit? Lidé mohou buď přinést pasovou fotografii nebo ji úředník může naskenovat z jiného průkazu. Nesmí jít ale například o občanský nebo řidičský průkaz, kde je fotografie vytištěná. Další možností je nechat se vyfotit přímo ve Škodově paláci.

Za týden se vydalo téměř 3500 pražských Lítaček. Skoro třetina lidí si požádala poprvé, asi 400 lidí chtělo zelenou kartu místo červené opencard, přestože si za výměnu museli zaplatit.

O karty zatím není možné žádat online. Výměna opencard za Lítačku je bezplatná tři měsíce před koncem platnosti karty, jinak za ní žadatel zaplatí 100 korun.

Lítačku pro Prahu spravuje městská firma Operátor ICT. Software Prahu vyšel na asi 1,5 milionu korun, náklady na zavedení karty město odhaduje do deseti milionů korun. Vlastníka opencard, eMoneyServices (EMS) se Praha ale nezbaví, Lítačka totiž funguje na operačním systému DOS (dopravní odbavovací systém), který patří EMS.

Témata:  Lítačka MHD Praha Opencard

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.