Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi musí neplatnou opencard vrátit, nepatří jim

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Karta opencard je majetkem Prahy, lidé ji proto musejí vrátit na úřad nebo na přepážku dopravního podniku. Novou Lítačku si mohou objednat přes internet a pak si ji vyzvednou za 100 korun na úřadě nebo si ji nechat poslat poštou. I v tom případě ale musí starou opencard odevzdat.

"Karty opencard je nutné vracet, neboť je tato povinnost zakotvena ve všeobecných obchodních podmínkách. Karta je majetkem hlavního města, nikoli klienta, proto je nutné kartu vrátit," sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Obchodní podmínky k opencard ale lidé, kterým teď karta končí, podepsali před několika lety. Vracet budou lidé podle obchodních podmínek i nové karty Lítačka.

Držitelů opencard bylo zhruba 1,2 milionu, letos končí platnost asi půl milionu karet. Lidé se pak musí rozhodnout, jestli chtějí novou, zelenou plastovou kartičku nebo třeba papírový kupon. Do budoucna magistrát slibuje také možnost mít časový kupon na MHD nahraný v aplikaci v telefonu.

V pražské MHD stále nejvíc lidí cestuje na kartu opencard, která v minulosti Prahu stála zhruba 1,75 miliardy korun. Držitelů opencard je asi 950.000. Lítačku si za prvních pět měsíců provozu vyzvedlo přes 100.000 lidí.

Témata:  Opencard Lítačka Praha

Související

Aktuálně se děje

21. června 2026 19:11

Koncerty si vybraly svou daň, přiznala Ewa Farna

Dvaatřicetiletá zpěvačka Ewa Farna má za sebou dosavadní vrchol své dvacetileté kariéry v podobě tří velkolepých koncertů v pražském Edenu, které se uskutečnily od 13. do 16. června. Přestože cítí obrovskou radost a vděčnost, enormní nasazení si vybralo svou daň – polsko-česká hudebnice otevřeně přiznala, že se momentálně nachází na pokraji sil.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Pavel připravuje stanovisko k rozhodnutí vlády. Češi se ho dozvědí zítra

Na Pražský hrad se obrátila pozornost v okamžiku, kdy dnes vyšlo najevo, že Babišova vláda rozhodla, že prezident Petr Pavel nebude součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. Pavel totiž dříve naznačil, že v takovém případě podá kompetenční žalobu. Na první reakci prezidenta se však bude čekat do úterního dopoledne.