Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katalánští separatisté na protest zablokovali hlavní silniční tahy do Francie i na jih

Katalánsko
Katalánsko
Foto: Pixabay

Barcelona - Zastánci nezávislosti Katalánska dnes zablokovali hlavní silniční tahy ve svém regionu na protest proti zadržení expremiéra Carlese Puigdemonta v Německu.

Podle místních úřadů je zatarasená silnice ve městě Figueras poblíž hranice s Francií i silnice mezi Tarragonou a Valencií.

V Barceloně separatisté silnice zablokovali na severu a na jihu města, ale dopoledne byl průjezd obnoven. Příznivci odtržení Katalánska v pondělí oznámili, že se protesty budou konat nepřetržitě. Už v pátek a v neděli se protestovalo v celém Katalánsku. Při srážkách s policií bylo zraněno asi 100 lidí, napsala agentura AFP.

Puigdemont byl zadržen v neděli a o jeho případném vydání do Španělska rozhodne soud. Do té doby má zůstat ve vazbě.

Témata:  Katalánsko Španělsko Francie

Související

Aktuálně se děje

15. února 2026 17:11

14. února 2026 19:33

Nejméně věří Češi Turkovi, ukázal průzkum. Od politika přišla rázná reakce

První letošní výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), realizovaný na přelomu ledna a února 2026, nabízí detailní pohled na to, jak čeští občané vnímají své politické představitele. Nejdůvěryhodnější postavou české politické scény zůstává prezident Petr Pavel, kterému věří 62 procent dotázaných. Jako jediný politik v šetření oslovuje téměř dvě třetiny veřejnosti a dosahuje kladného indexu důvěry ve výši +28.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.