reklama

Farma Čapí hnízdo, kde je v souvislosti s 50milionovou dotací stíhán předseda vlády v demisi Andrej Babiš, byla na doporučení komise vyjmuta z ROP Střední Čechy.

"Česká republika nemusela kvůli vynětí této položky řešit snížení celkového objemu rozpočtu na tento program," uvedl Marc Lemaitre. Na konci ledna souhlasilo české ministerstvo financí s doporučením komise na vyjmutí více než čtyř desítek projektů ze šesti operačních programů.

Souhlas českých úřadů umožnil finální účetní uzavření programů z minulého víceletého finančního rámce, tedy let 2007 až 2013. Komise podle Lemaitrea ve snaze ověřit, že Čapí hnízdo byl ojedinělý případ, prověřovala další tři desítky náhodně vybraných malých a středních podniků, u nich pochybení nenašla.

Lemaitre připomněl, že doporučení ze strany komise následovalo poté, co EK i česká strana dostaly závěry šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). "Vyplynulo z nich, že Čapí hnízdo není žádný nezávislý malý a střední podnik, ale podnik, který je součástí skupiny Agrofert. Proto nebyl oprávněným příjemcem podpory," uvedl generální ředitel. Pro stávající víceletý finanční období mohou být příjemci podle něj lépe kontrolováni.

Europoslanec Tomáš Zdechovský se vyslovil pro lepší kontrolu přidělování dotací ze strany komise, zasazoval se také o oficiální zveřejňování závěrů OLAF. "Přispělo by to k věrohodnosti Evropské komise," poznamenal.

reklama