Washington/Londýn - Bílý dům oznámil, že americký prezident Donald Trump dnes telefonicky hovořil s britskou premiérkou Theresou Mayovou o řetězovém vyhoštění ruských diplomatů v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala.
Británie z útoku na Skripala obvinila Rusko, které ale odpovědnost odmítá.
Řada evropských zemí, ale také USA, Kanada, Austrálie nebo NATO v rámci solidarity s Británií vyhostily některé ruské diplomaty, celkem své působiště v zahraničí musí opustit okolo 150 pracovníků ruských zastupitelských úřadů.
Česko vypovědělo tři ruské diplomaty. Mnohé státy o vypovězených Rusech hovoří jako o příslušnících tajných služeb či špionech.
"Oba vůdci se shodli na významu odstranění ruské sítě špionů ve Spojeném království a ve Spojených státech, aby bylo možné omezit tajné ruské aktivity a předejít na svém území budoucím útokům chemickými zbraněmi," citovala agentura Reuters prohlášení Bílého domu.
Témata: Donald Trump, Rusko, Theresa Mayová
Související
3. června 2026 13:17
3. června 2026 11:35
1. června 2026 9:21
31. května 2026 11:32
30. května 2026 14:09
28. května 2026 10:05