Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nositelka Nobelovy ceny Malala se vrátila do Pákistánu, před lety ji málem zavraždil Taliban

Pákistán
Pákistán
Foto: Pixabay

Islámábád - Pákistánská nositelka Nobelovy ceny za mír Malala Júsufzaiová (20) se dnes po šesti letech vrátila do rodné země. Na podzim roku 2012 ji ozbrojenci z Talibanu kvůli její kampani za práva dívek a žen postřelili do hlavy a do krku.

Podle BBC se má aktivistka sejít s pákistánským premiérem Šahídem Chakanem Abbásím, ale podrobnosti o její údajně čtyřdenní návštěvě jsou drženy v tajnosti. Malala Júsufzaiová přicestovala patrně i se svými rodiči a kolegy z fondu Malala. Není jasné, zda navštíví i své rodné město Svát na severozápadě Pákistánu.

Malala už v září 2008 vystoupila jako jedenáctiletá v pákistánském klubu před tamními novináři a kritizovala uzavření dívčích škol Talibanem v jejím rodném údolí Svát. Její zápisky o nelehkém životě místních žen a dívek pak v první polovině roku 2009 pod pseudonymem pravidelně uveřejňoval server BBC.

V říjnu 2012 se Malala stala terčem útoku ozbrojenců z Talibanu, kteří ji cestou ze školy v autobuse vážně postřelili do hlavy a krku. Po propuštění z nemocnice v britském Birminghamu, kde se podrobila sérii náročných operací, se znovu vrhla do boje za práva dětí na vzdělání. Jejím krédem je, že nejlepší způsob boje proti terorismu je vzdělat příští generaci.

V roce 2014 získala za svůj boj za práva dětí Nobelovu cenu za mír jako vůbec nejmladší laureátka v historii.

Témata:  Malala Yousafzai Pákistán Tálibán

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.