Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katar nově povolí ženám vstup do armády

Katar
Katar
Foto: Pixabay

Dauhá - Katar nově umožní ženám starším 18 let dobrovolně vstoupit do armády, povinná vojenská služba mužů bude mezitím prodloužena ze tří měsíců na jeden rok.

S odkazem na zákon, který v království dnes vešel v platnost, o tom informovala agentura AFP. Koncem února umožnila ženám vstoupit do armády také Saúdská Arábie, která spolu s dalšími státy v regionu loni zavedla proti Kataru sankce.

"Povinná vojenská služba se v Kataru vztahuje na muže od 18 do 35 let...ženy mohou do armády vstoupit dobrovolně," uvedla dnes katarská státní agentura QNA.

Ačkoliv ženy směly dosud v katarské armádě zastávat administrativní funkce, experti se shodují, že vykonávat běžnou vojenskou službu jim umožňuje teprve současná novela zákona.

Na základě zákona bude v Kataru rovněž nově zřízena vojenská akademie. Kromě toho se muži do výkonu služby budou muset přihlásit nejpozději dva měsíce po 18. narozeninách; těm, kteří se armádě pokusí vyhnout, hrozí až tři roky vězení a pokuta ve výši 50.000 katarských rijálů (zhruba 284.000 Kč).

Témata:  Katar

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 16:53

Veronika Žilková promluvila o otrávených mužích. Jak je to s novou láskou?

Veronika Žilková po posledním rozchodu, který sama iniciovala, dávala najevo, že už se nebude znovu vázat. Proto všechny překvapilo, když nedávno znovu mluvila o lásce. Teď to ale vypadá, že dává zpátečku. Anebo se přinejmenším snaží zůstat tajemná. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

36 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Čína šíří svá chapadla po celém světě

Čínský režim 36 let po masakru na Náměstí nebeského klidu stále bezostyšně ignoruje odpovědnost za zločiny proti lidskosti a tvrdě potlačuje svobodu projevu. Místo vyrovnání se s vlastní minulostí rozprostírá své chapadla ekonomického a politického vlivu do celého světa. Pod rouškou investic a půjček uvádí státy do chudoby. Export autoritářských praktik je varovným signálem pro všechny demokracie – a nejen pro ně. Obětním beránkem čínského vlivu se stává už i Rusko.