Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Saúdská Arábie chce vybudovat průplav a z Kataru udělat ostrov

Katar
Katar
Foto: Pixabay

Rijád - Katar od loňského léta řeší diplomatickou roztržku, když na něj okolní státy uvalily dopravní i obchodní blokádu. Saúdská Arábie ve sporu přitvrzuje a na své hranici s Katarem nechá vybudovat průplav. Z poloostrova tak vytvoří ostrov.

Projekt by financovala Saúdská Arábie spolu se Spojenými arabskými emiráty a podíleli by se na něm egyptští developeři. 

O projektu nazvaném Mořský průplav Salva informovaly listy Ar-Rijád a Sabk. Podle nich se Saúdská Arábie na hranici s Katarem rovněž chystá vybudovat vojenskou základnu a úložiště jaderného odpadu. Plány nicméně zatím nebyly potvrzeny oficiálními zdroji.

Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Bahrajn a Egypt 5. června 2017 oznámily, že s Katarem přerušují diplomatické styky. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a udržuje úzké vztahy s Íránem. Katar obvinění odmítá a tvrdí, že okolní státy proti němu plánují vojenskou intervenci. V oblasti obrany proto nedávno uzavřel dohody s USA, Francií, Itálií a Británií.

Témata:  Katar Saúdská Arábie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.