Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko vetovalo návrh USA na vyšetření chemických útoků

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York - Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovalo americký návrh rezoluce, který požadoval vytvoření mezinárodního orgánu pro vyšetření odpovědnosti za chemické útoky v Sýrii.

Washington žádal o prošetření stavu chemických zbraní v zemi po sobotním útoku na město Dúmá, z něhož USA a některé další země obviňují syrskou armádu a jejího spojence Rusko. Moskva dnes zároveň v RB předloží návrh vlastního textu.

"Tato rezoluce je naprostým minimem, které může rada učinit v reakci na útok," prohlásila podle agentury Reuters americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová.

Pro americký návrh hlasovalo 12 z 15 členů rady, Rusko a Bolívie byly proti a Čína se zdržela hlasování. K přijetí stačilo devět hlasů, Rusko však jako jeden z pěti stálých členů využilo právo veta, čímž rezoluci zablokovalo.

Témata:  Rusko OSN (Organizace spojených národů) Sýrie

Související

Aktuálně se děje

31. ledna 2026 11:16

Filip Turek opět terčem posměchu. Tentokrát si ho podal známý herec

Poslanec Filip Turek čelí kritice z řad známých osobností. Svůj odmítavý postoj k politikovi, který usiluje o post ministra životního prostředí, vyjádřil herec Pavel Liška prostřednictvím sociální sítě Instagram. Liška se rozhodl na Turkovy ambice a veřejná prohlášení reagovat s dávkou ironie a humoru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy