reklama

"Po šokujícím použití chemických zbraní ze 7. dubna a po té poslední vojenské akci Západu v Sýrii je nyní na pořadu dne připomenout si důvod a všemi silami prosazovat diplomatický mírový proces," řekl Kurz podle agentury Reuters.

"Už je dlouhou tradicí, že Rakousko funguje v konfliktech jako místo dialogu a stavitel mostů, naposledy v íránské jaderné dohodě. Rozhovory o Sýrii je připraveno kdykoli uspořádat," dodal kancléř.

Pentagon údery v Sýrii hodnotí jako tvrdou ránu chemickému programu syrské armády. Vypáleno bylo podle něj 105 střel, tři vybrané cíle byly zničeny a ruská protivzdušná obrana nezasáhla. Syrská sice ano, ale nebyla účinná. Ruská armáda tvrdí, že raket bylo vypáleno 103 a 71 z nich syrská protiletadlová obrana zneškodnila. Pentagon ani Moskva nemají informace o případných obětech.

Syrský prezident Bašár Asad dnes útok označil za agresi. Proti operaci protestovaly v Damašku stovky Syřanů. Demonstrace proti zásahu se konaly i v Aténách.

Moskva kvůli úderu svolala mimořádné zasedání RB OSN. Hlasováním ale neprošel ruský návrh rezoluce, která měla útok odsoudit jako agresi proti Sýrii ze strany USA a jejich spojenců a jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN. Francie, Británie a USA pak v sobotu předložily 12 partnerům v radě návrh vlastní rezoluce o Sýrii, který se kromě chemických zbraní týká i humanitárních a politických aspektů syrského konfliktu. Rusko uvedlo, že jej prostuduje, ale že nalezení kompromisu bude těžké.