Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severokorejci a Jihokorejci se sejdou, budou jednat o mírové smlouvě

Kim Čing-un
Kim Čing-un
Foto: KCNA

Soul - Denuklearizace Korejského poloostrova a nastolení míru budou pravděpodobně ústředními tématy mezikorejského summitu, který je plánován na 27. dubna. Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in by měli hovořit také o zlepšování vztahů mezi oběma zeměmi. Případné společné hospodářské projekty ale na programu jednání asi nebudou. Podle agentury Reuters to dnes uvedl představitel jihokorejského prezidentského úřadu Im Čong-sok. Jihokorejský tisk s odvoláním na nejmenované zdroje uvádí, že obě země, které jsou od války z let 1950-1953 stále technicky ve válečném stavu, by na summitu mohly i nastínit plán na oficiální ukončení vojenského konfliktu.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z 50. let byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou. Jihokorejský list Munhwa ilbo (Kulturní deník) uvedl, že poslanci z obou Korejí nyní diskutují o možné podobě společného prohlášení, které by mělo být vydáno na závěr vrcholné schůzky. Obsahovat by mohlo i plán na ukončení konfliktu, napsal Kulturní deník. Stejný zdroj uvedl, že Kim a Mun by mohli hovořit také o návratu přísně střežené demilitarizované zóny, oddělující oba státy, k původnímu stavu.

První mezikorejský summit po více než deseti letech se uskuteční právě v demilitarizované pohraniční zóně, v jihokorejské části obce Pchanmundžom. Již tento pátek by mohla být zprovozněna horká linka mezi Kim Čong-unem a Mun Če-inem. Na zřízení tohoto telefonického spojení, které má zjednodušit kontakty a omezit možnost nedorozumění v obdobích zvýšeného napětí, se Soul a Pchjongjang dohodly již dříve.

Ve středu se představitelé Severní a Jižní Koreje sejdou k další pracovní schůzce, a pokud to bude nutné, navštíví ještě před summitem severokorejskou metropoli Pchjongjang šéf jihokorejské rozvědky So Hun nebo bezpečnostní poradce Čchong Ui-jong, aby dokončili přípravy na vrcholnou schůzku.

Jižní Korea doufá, že KLDR zopakuje svůj slib denuklearizace. "Ačkoli zvláštní vyslanci potvrdili ochotu (Kim Čong-una přistoupit k denuklearizaci), je to něco úplně jiného, když to potvrdí dva vůdci na summitu a napíší to do prohlášení," řekl personální šéf Modrého domu Im Čong-sok. Modrý dům je sídlem jihokorejských prezidentů.

Donedávna mezi nimi panovalo značné napětí kvůli severokorejským zbrojním zkouškám. Zlepšení situace přinesla účast KLDR na zimních olympijských hrách, které se v únoru konaly v jihokorejském Pchjongčchangu.

Nadcházející summit bude teprve třetí vrcholnou schůzkou od dob rozdělení Korejského poloostrova. První setkání vůdců obou korejských států se uskutečnilo v roce 2000, kdy se sešel tehdejší jihokorejský prezident Kim Te-džung se severokorejským diktátorem Kim Čong-ilem. Kim Čong-il se pak v roce 2007 také setkal s Kim Te-džungovým nástupcem Ro Mu-hjonem. Výsledkem vrcholných schůzek byla řada projektů spolupráce.

Témata:  Severní Korea Jižní Korea válka v Koreji

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.