Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět ohrožuje katastrofa horší než Černobyl. Severokorejský reaktor může zabít 100 milionů lidí

Černobyl
Černobyl
Foto: Reprofoto YouTube

Vladivostok - Velké obavy vzbuzuje severokorejský reaktor ve výzkumném centru v Jongbjonu. Ten má být podle zprávy zveřejněné vědci ve velmi špatném stavu. Navíc je to stejný typ jako v Černobylu, varuje The Telegraph.

První atomový reaktor spustili Severokorejci za pomoci Sovětů již v roce 1965. Podle zprávy profesora Olega Ščeka z Dálněvýchodní univerzity ve Vladivostoku, je dnes vývoj severokorejských reaktorů zhruba na úrovni sovětského lehkou vodou chlazeného reaktoru s grafitovým moderátorem RBMK – 1000. Tedy typu, který pracoval i Černobylu. Podmínky v KLDR, jsou však dokonce technicky i bezpečnostně daleko horší, než byly v 80. letech v Sovětském svazu.

 Severokorejský reaktor trpí nejen špatnou konstrukcí, ale i nekvalitní výrobou, při které se nebraly ohledy na bezpečnost. Stejně, jako v Sovětském svazu, je reaktor v honbě za co největším výkonem, a zásobováním pro KLDR nedostatkovou elektrickou energií, přetěžován.  To vede k porušování bezpečnostních předpisů. Obsluha je také špatně vyškolena a nedodržuje provozní protokoly, uvádí ve své zprávě založená na výpovědích uprchlíků a zkušenostech s provozem reaktorů, Šcěka. „Již v 60. letech si sovětští odborníci všimli, že jejich severokorejští kolegové mají minimální zájem na plnění bezpečnostních standardů ve chvíli, kdy je nad nimi hrozba, že nesplní plán,“ varuje Ščeka.

Pokud by došlo ke katastrofě podobné té v Černobylu, mělo by to na celou oblast nedozírné následky. „Vzhledem velikosti a výkonu reaktoru, k větrným proudům a klimatu by se do smrtelného nebezpečí v případě havárie dostali obyvatelé obou Koreii, východních provincií Číny, Dálného Východu Ruska a západního pobřeží Japonska. Více než 100 milionům lidí by hrozila smrt,“ předpovídá vědec. Reaktor je oficiálně v testovacím provozu od roku 2010. Je pravděpodobné že v KLDR funguje ještě více podobných zařízení, která jsou pro své sousedy podobným nebezpečím, varuje The Telegraph.

Témata:  Severní Korea Černobyl výzkumný reaktor

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 19:39

Papež František je v kritickém stavu. Dostává krevní transfúze

Papež František (88) nadále bojuje s dvojitou pneumonií a chronickou bronchitidou, jeho stav se však zhoršil. Vatikán v sobotu večer oznámil, že pontifik „trpí více než včera“ a musel podstoupit krevní transfúze kvůli trombocytopenii spojené s anémií. Podle serveru Sky News je nyní v kritickém stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.