Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ozbrojenci zabili v Jemenu pracovnici Červeného kříže

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Saná - Při útoku ozbrojenců na humanitární vůz ve válkou zmítaném Jemenu dnes zemřela libanonská pracovnice Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). S odkazem na nejmenované bezpečnostní zdroje a sdělení MVČK o tom informovala agentura AP.

Červený kříž bez podrobností dnes na twitteru o incidentu informoval. Podle nejmenovaných jemenských bezpečnostních zdrojů ozbrojenci na jihozápadě Jemenu stříleli na vůz převážející pracovníky Červeného a kříže, přičemž zabili Libanonku Hannu Lahúdovou. Kolik bylo ve vozu cestujících a zda si střelba vyžádala další oběti na životech, dosud není známo, píše AP.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové, podporovaní šíitským Íránem, a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Asi milion lidí se nakazilo cholerou, která loni v zemi zabila na 2200 osob, z toho třetina byly děti. V důsledku nemocí či podvýživy tam loni zemřelo přes 50.000 dětí. Jemenské zdravotnictví se v důsledku války prakticky rozpadlo. Většina nemocnic se potýká s nedostatkem léků, chybí peníze na zaplacení lékařů a značná část populace není očkovaná.

Témata:  Jemen Červený kříž

Související

Aktuálně se děje

25. prosince 2025 12:49

24. prosince 2025 19:12

Tajemné Betlémské světlo: Proč putuje z Palestiny až do křesťanských domovů?

Betlémské světlo se stalo neoddělitelnou součástí českých i evropských Vánoc, přestože jeho původ a cesta mohou na první pohled vyvolávat řadu otázek. Plamínek, který každoročně putuje tisíce kilometrů, se zažehává v místě narození Ježíše Krista – v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v palestinském Betlémě. Právě tato lokalita se nachází v oblasti, kde se historicky i nábožensky prolínají osudy křesťanů a židů, což dává celému rituálu hlubší smysl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anatolij Bondarčuk

Zemřel Anatolij Bondarčuk, světový rekordman a ukrajinská legenda

Ukrajinský sport zasáhla smutná zpráva o úmrtí jedné ze svých největších legend. Ve věku 85 let zemřel Anatolij Pavlovyč Bondarčuk, fenomenální kladivář, olympijský vítěz a uznávaný odborník v oblasti sportovní vědy. O jeho odchodu informovala ukrajinská atletická federace, která vyjádřila hlubokou soustrast rodině i blízkým tohoto výjimečného muže.