Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zahraniční výbor podpořil Pompea na post ministra zahraničí USA, bylo to ale těsné

Senát USA
Senát USA
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Washington - Výbor pro zahraniční vztahy amerického Senátu v pondělí podpořil nominaci Mika Pompea na ministra zahraničí. Dosavadní šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) nominovaný prezidentem Donaldem Trumpem uspěl těsným poměrem hlasů díky republikánské většině. Očekává se, že po doporučení výboru jej do ministerské funkce schválí i senátní plénum, které by mohlo hlasovat ještě tento týden, uvedla agentura Reuters.

Pompeo zprvu kromě demokratů čelil námitkám i ze strany některých republikánů. Jeden ze členů výboru Rand Paul ještě v pondělí trvdil, že bude hlasovat proti Pompeovi, což by při očekávaném odporu všech demokratů znamenalo, že výbor poměrem 11:10 jeho schválení plénu nedoporučí. Paul však na poslední chvíli změnil názor, což znamenalo Pompeův úspěch.

Pompeo, který se hlásí k republikánskému konzervativnímu křídlu, zasedal od roku 2011 do loňského ledna ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Na post kongresmana rezignoval, aby se mohl ujmout vedení CIA. Někteří demokraté jej označují za příliš slabého politika na to, aby mohl vyvažovat mnohdy nevypočitatelné Trumpovy kroky v zahraniční politice.

Několik demokratů však již ohlásilo, že jej hodlají na plénu podpořit a tak americká média vesměs soudí, že díky těsné republikánské většině v Senátu Pompeova kandidatura projde. Šéf senátních republikánů Mitch McConnell po hlasování ve výboru prohlásil, že pro jeho schválení bude dostatek senátorů i na plénu a že by se mohlohlasovat už tento týden.

Témata:  Senát USA USA Donald Trump Mike Pompeo

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy