Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko zneužilo záběry z filmu, aby ukázalo, že chemický útok v Dúmě zinscenovali povstalci

Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie
Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Damašek - Ruská státní televize lživě prezentovala zákulisní fotografie štábu z natáčení mého filmu z roku 2016 jako údajný důkaz toho, že videa lidí vystavených chemikáliím při útoku na syrské město Dúmá ve východní Ghútě zinscenovali povstalci. V rozhovoru pro agenturu AP to řekl syrský režisér Humám Husarí. Reportáž ruské televize označil za "zoufalý a trapný pokus popřít útok na Dúmu, který se očividně stal".

Reportáže ruských televizí Rossija 1 a Pervyj kanal z 22. dubna podporují tvrzení Moskvy a Damašku, že žádné chemické zbraně v Dúmě použity nebyly. Reportéři mimo jiné uvádějí, že ve snaze démonizovat režim Bašára Asada vznikají v Sýrii inscenovaná videa o chemických útocích, což například dokládají fotografiemi filmového štábu, který podobné záběry připravoval.

Ruské televize ale podle Husarího použily zákulisní snímky, které byly pořízeny při natáčení jeho filmu v roce 2016. Na fotografiích je zachycen štáb včetně Husarího natáčející herce. V rozhovoru pro agenturu AP mladý syrský režisér řekl, že jeho film, na kterém stále pracuje, nese název Chemikálie a je fiktivním krátkým dramatem na motivy chemického útoku ve východní Ghútě v roce 2013.

Dúmá se 7. dubna letošního roku stala terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů a který opoziční síly a Západ připisují syrské vládě prezidenta Bašára Asada. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají.

Spojené státy, Británie a Francie reagovaly koordinovaným vojenským úderem na syrské cíle, které podle západních zemí sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel. Damašek a Moskva nálety ale označily za agresi vůči svrchovanému státu.

Experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kteří byli pověřeni hledáním chemických stop, v Dúmě o víkendu odebrali první vzorky a dnes druhé. Laboratorní analýza má odhalit, zda byly chemické zbraně použity. OPCW nicméně není pověřena rozhodnout o tom, kdo je za případný chemický útok zodpovědný.

Témata:  Rusko Sýrie chemické zbraně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.