Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak nejsnáze překonat Středozemní moře? Migranti vzali útokem jeho nejužší bod

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: UNHCR

Madrid - Španělská policie rozbila gang převaděčů z Maroka, kteří převáželi africké migranty do jižní Evropy pomocí vodních skútrů. Za půlhodinovou jízdu přes Gibraltarský průliv si účtovali 4000 eur (přes 100.000 Kč). Informoval o tom dnes deník El Mundo. Počet migrantů převážených tímto způsobem v poslední době podle španělských médií narůstá.

Policie zadržela celkem 19 lidí spojených s organizovanou skupinou, která vydělávala nelegálním převozem osob přes hranice. Podle policie převáželi členové gangu na každém skútru jednoho až tři lidi toužící po lepším životě v Evropě. Rychlý způsob přepravy jim umožňoval zvládnout necelých 20 kilometrů asi za půl hodiny. Těžili i ze snadné ovladatelnosti strojů umožňujících lépe se vyhnout pobřežní hlídce.

Ke 4000 eur za cestu si mohli "klienti" připlatit dalších 500 eur, pokud měli zájem o ubytování ve Španělsku na první noc. Většina z převezených podle španělských úřadů buď zůstala v zemi, nebo se přesunula do Francie či Itálie.

Členové gangu jsou obviněni i z toho, že ve dvojitém dnu zavazadlového prostoru skútrů pašovali do Španělska drogy.

Ačkoli počet podobně převážených migrantů v poslední době rychle narůstá, většinu z nich stále vozí větší plavidla, u nichž je však zároveň vyšší riziko nehody.

Témata:  Španělsko pašeráctví uprchlíci migrace humanitární krize

Související

Aktuálně se děje

8:15

Než Kubařová oznámila těhotenství. Co řekla herečka v posledním rozhovoru?

Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje. Dnes uplyne týden od chvíle, kdy Veronika Khek Kubařová oznámila těhotenství. Fanoušci dopředu nic netušili, možná i kvůli tomu, že sympatická herečka se nedávno objevila v novém televizním seriálu Limity. Právě o tomto počinu mluvila v jednom z posledních velkých rozhovorů. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Pete Hegseth

Komentář

Největší armádu světa vede neschopný amatér

Pete Hegseth, současný šéf amerického ministerstva obrany, je názorným příkladem, že v některých politických systémech může být loajalita ceněna výše než odbornost, a imunita vůči odpovědnosti silnější než jakékoli institucionální standardy. Dvě vážná pochybení, která by ve funkčním bezpečnostním aparátu vedla k okamžitému odvolání, přečkal bez jakéhokoli postihu.