Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Téměř tři stovky lidí zemřely během etnického násilí v Kongu

Africké děti, ilustrační fotgorafie
Africké děti, ilustrační fotgorafie
Foto: UNICEF

Kinshasa - Vyšetřovatelé OSN objevili na východě provincie Ituri v Kongu pět nejspíš masových hrobů. Právě v této oblasti se nedávno opět rozhořely etnické násilnosti, při kterých přišlo o život nejméně 263 lidí, uvedla dnes agentura Reuters.

Násilí po celém Kongu nabylo na intenzitě od konce roku 2016, kdy prezident Joseph Kabila odmítl odstoupit z funkce, jak mu ukládá ústava, a podkopal tím legitimnost státu. Na hranici mezi Kongem a Rwandou vzápětí zesílila činnost ozbrojených milicí.

Nejnovější boje se odehrávají mezi pastevci z kmene Hema a rolníky z kmene Lendu. Mezi skupinami panuje napětí od války v letech 1998 až 2003, při které přišlo o život několik tisíc příslušníků obou skupin. Od prosince loňského roku se konflikt vyostřil v důsledku sporu o území. Střety způsobily jednu z nejvážnějších uprchlických krizí v Africe.

Kvůli útokům, za kterými stojí zejména rolníci z kmene Lendu, opustilo své domovy asi 60.000 lidí, kteří se vydali přes Albertovo jezero do Ugandy. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se obává, že letos do této sousední země dorazí na 200.000 uprchlíků. Další desítky tisíc běženců se uchýlily do jiných měst v Kongu.

Vyšetřovatelé OSN nezveřejnili žádné detaily o údajných masových hrobech, nicméně uvedli, že mezi loňským prosincem a polovinou března bylo v oblasti vypleněno a zničeno asi 120 měst a vesnic.

Témata:  Kongo OSN (Organizace spojených národů) násilí genocida Afrika

Související

Aktuálně se děje

14. listopadu 2025 8:28

Válečnou sekeru nezakopali. Hřib opět reagoval na Suchánka, posílá ho do MHD

Michal Suchánek se už dvakrát vyjádřil k pražské dopravě s důrazem na roli pirátského politika Zdeňka Hřiba. Náměstek primátora reagoval jednou a teď i podruhé. Herce a komika vyzval, aby sešel mezi "plebs". 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Sergej Lavrov

Konec spekulací o Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se opět vynořil

Konec spekulacím. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se opět objevil na veřejnosti a prohlásil, že Moskva je nadále připravena jednat o přípravě summitu mezi ruskou a americkou hlavou státu. V uplynulých dnech se přitom vyskytly spekulace, že Lavrov po více než 20 letech ve funkci upadl v nemilost prezidenta Vladimira Putina kvůli debaklu ve věci neuskutečněného jednání s americkým protějškem Donaldem Trumpem.