Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Robert Fico se ostře pustil do Kisky i médií, prý útočili na jeho vládu

Rober Fico
Rober Fico
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Bratislava - Po vraždě slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky nastal útok na vládu, který neměl v historii země obdoby a za kterým stáli prezident Andrej Kiska, organizátoři protivládních protestů a zejména média.

Řekl to bývalý trojnásobný slovenský premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico na dnešním sněmu své strany, prvním po Ficově demisi z postu předsedy vlády v polovině března.

Fico rezignoval v zájmu vyřešení politické krize po dosud nevyšetřené zmiňované dvojnásobné vraždě. Tříčlenná koalice následně vytvořila nový kabinet, jehož předsedou se stal místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini.

"Útok na vládu Slovenské republiky, na jednotlivé její členy a strany vládní koalice stál na třech pilířích - na prezidentovi, organizátorech protestů a především na médiích. Ze dne na den jsme se z úspěšné země stali neúspěšnou a na půdě evropských institucí jsme byli doslova fackovacím panákem," řekl v projevu Fico na sněmu své strany v Časté nedaleko Bratislavy. Expremiér také kritizoval nedávnou rezoluci, kterou Evropský parlament schválil v souvislosti s Kuciakovou vraždou.

Slovenský prezident Kiska ještě před Ficovou demisí vybídl k zásadní rekonstrukci vlády nebo k vypsání předčasných voleb jako řešení krize důvěry lidí ve stát po vraždě Kuciaka a jeho partnerky. Fico tehdy reagoval opakovanou kritikou Kisky, ve které pokračoval i na sněmu své strany.

"Čekal jsem, že hlava státu udělá všechno pro to, aby obhajovala úspěšný příběh Slovenska. Opak byl ovšem pravdou, z prezidentského paláce nezazněl jediný hlas na obranu Slovenské republiky. Jeho (Kiskova) úloha v březnových událostech byla více než smutná a pro Slovensko nekonstruktivní," řekl Fico, který měl jako premiér dlouhodobě napjaté vztahy s prezidentem.

Popularita Ficovy strany po Kuciakově vraždě a po politické krizi v zemi výrazněji klesla. Podle průzkumů veřejného mínění Směr-SD s podporou kolem 20 procent ale zůstal nejoblíbenější politickou stranou na Slovensku.

Témata:  Robert Fico Andrej Kiska Slovensko vládní krize politici

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.