Haag - Ruská delegace dnes do budovy mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu přivedla 15 zdravých lidí, včetně nejméně tří dětí, ze syrské východní Ghúty, aby podpořila stanovisko Moskvy a Damašku, že 7. dubna nebyl v této oblasti spáchán chemický útok. Británie krok Ruska označila za divadlo a oznámila, že spolu se zástupci Francie a USA schůzku bojkotovala. Informovala o tom agentura Reuters.
"OPCW není divadlo," uvedl v prohlášení britský vyslanec při organizaci Peter Wilson. Rozhodnutí Ruska organizaci takto zneužít je dalším příkladem toho, jak se Moskva snaží podlomit práci OPCW, a zejména práci mise, která v Sýrii vyšetřuje, zda byly použity chemické zbraně, dodal.
Po úvodním setkání, které se konalo za zavřenými dveřmi, ruská delegace zorganizovala tiskovou konferenci. Syřané uvedli, že při útoku nebyly cítit žádné chemikálie a lidé, kteří se dusili, vdechli prach z exploze. Na konferenci se objevil také jedenáctiletý syrský chlapec Hasan Diab, který byl na videu po útoku zachycen, jak ho záchranáři polévají vodou. Chlapec se v uplynulých dnech spolu s otcem objevil také v reportážích ruské státní televize, které řekl, že chemický útok byl zinscenovaný. Ruský zástupce při OPCW Alexandr Šulgin řekl, že cílem dnešní akce bylo předložit důkazy o tom, že Bílé přilby, což jsou záchranáři napojení na povstalce, chemický útok zinscenovali a šířili falešná videa.
Experti z OPCW vyšetřují, zda byly při útoku 7. dubna ve městě Dúmá ve východní Ghútě použity chemické zbraně. Ve středu odebrali vzorky z další lokality ve městě.
Západ a povstalci z chemického útoku viní Damašek, což syrská vláda a jeho spojenec Rusko odmítají.
USA, Francie a Británie v reakci na útok zasáhly syrské cíle, které byly údajně spojeny se skladováním chemických zbraní.
Francouzský vyslanec při OPCW Philippe Lalliot označil předvádění syrských civilistů v Haagu za ostudné. "Od syrské vlády, která posledních sedm let masakrovala a plynovala vlastní lid, mne to nepřekvapuje," řekl s tím, že ho spíše překvapuje souhlas Ruska. "Člověk se prostě musí zamyslet, zda v tomto případě slabší (Sýrie) nezavádí silnějšího (Rusko) na cestu, která není v souladu s jeho zájmy, když už ne hodnotami," řekl.
Témata: Rusko, Sýrie, chemické zbraně, Organizace pro zákaz chemických zbraní , lidé
Související
21. listopadu 2024 19:33
21. listopadu 2024 12:46
19. listopadu 2024 17:54
19. listopadu 2024 11:55
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 15:58