Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se znesvářené národy usmiřovali v minulosti? Projděte si historii významných setkání

John Fitzgerald Kennedy
John Fitzgerald Kennedy
Foto: whitehouse.gov **www.whitehouse.gov**

Praha - Sovětský vůdce Nikita Chruščov a americký prezident John Fitzgerald Kennedy si potřásli rukama 3. června 1961 při svém první setkání ve Vídni, kde projednali aktuální mezinárodně politické otázky, odzbrojení a vzájemné vztahy. V souvislosti s dnešním korejským summitem přinášíme příklady stisků rukou významných státníků dříve znesvářených stran v historii.

Anvar Sadat - Menachem Begin

Egyptský prezident Anvar Sadat jako první nejvyšší představitel arabských států 19. listopadu 1977 oficiálně navštívil Izrael. Izraelský premiér Menachem Begin ho přivítal v Tel Avivu na Ben Gurionově letišti, kde si oba za přítomnosti velkého množství fotografů potřásli rukama. Nečekaná Sadatova návštěva Izraele přispěla k podpisu mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem, ke kterému došlo v březnu 1979.

François Mitterand - Helmut Kohl

Francouzský prezident François Mitterand a německý kancléř Helmut Kohl se 22. září 1984, 70 let po začátku první světové války, zúčastnili slavnostního ceremoniálu u památníku obětí bitvy z první světové války u francouzského Verdunu. Před kostnicí v Douaumontu, která se nachází několik kilometrů od Verdunu, pak vznikla slavná fotografie, na které se státníci drží na znamení jednoty za ruce.

Jásir Arafat - Jicchak Rabin

Historické podání rukou mezi izraelským prezidentem Jicchakem Rabinem a šéfem Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásirem Arafatem se uskutečnilo 13. září 1993 ve Washingtonu na trávníku před Bílým domem za účasti amerického prezidenta Billa Clintona. Rabin a Arafat podepsali dohodu (známou jako Oslo I.) mezi Izraelem a OOP o omezené palestinské autonomii v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu a o vzájemném uznání.

Kim Te-džung - Kim Čong-il

V severokorejské metropoli Pchjongjangu se v červnu 2000 při prvním mezikorejském summitu od konce druhé světové války, kdy byl Korejský poloostrov rozdělen, setkal jihokorejský prezident Kim Te-džung se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem. Oba vedoucí představitelé si na letišti v souladu s korejskou tradicí dlouho potřásali rukama a pak vykonali přehlídku nastoupené vojenské jednotky.

Ro Mu-hjon - Kim Čong-il

Při druhém mezikorejském summitu v Pchjongjangu v říjnu 2007 podepsali severokorejský vůdce Kim Čong-il a jihokorejský prezident Ro Mu-hjon deklaraci o zlepšení vzájemných vztahů. Poté si potřásli rukama a zapózovali pro kamery. Ro vzal Kima za ruku a ve vítězném gestu ji zvedl nahoru. Na závěr si připili šampaňským.

Hugo Chávez - Barack Obama

Americký prezident Barack Obama si 17. dubna 2009 před zahájením summitu amerických států na Trinidadu potřásl rukou se svým venezuelským protějškem Hugem Chávezem.

Raúl Castro - Barack Obama

Americký prezident Barack Obama se 10. prosince 2013 na pohřbu jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely poprvé potkal se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem. Oba státníci si stiskli ruku a prohodili pár slov.

Témata:  politika Helmut Kohl Francois Mitterand Jásir Arafat John Fidgerald Kennedy

Související

Aktuálně se děje

9. května 2025 17:26

Co nám Jiří Bartoška (†78) tajil? Marek Eben promluvil o jeho nemocech

Když ve čtvrtek zemřel Jiří Bartoška, jeden člověk musel čekat, že se mu ozvou. Marek Eben totiž patří ke karlovarskému filmovému festivalu stejně neodmyslitelně. Populární moderátor prozradil, že Bartošku trápily i další zdravotní potíže, nejen ty, o kterých se dobře vědělo. Zesnulý herec si ale nikdy nestěžoval.

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Donald Trump

Mimořádná zpráva

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.