Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Donbasu se opět bojuje, z porušení příměří se obviňují obě strany

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua

Kyjev - V Donbasu na východě Ukrajiny opět hřmí i těžké zbraně, které podle mírových dohod měly být staženy z fronty. Obě znepřátelené strany - ukrajinská armáda a proruští separatisté - se vzájemně obviňují z ostřelování civilistů a porušování příměří, naposledy domluveného před Velikonocemi. K žádným podstatným změnám na frontové linii podle médií nedošlo.

"Během uplynulých 24 hodin byly ukrajinské pozice ostřelovány v 52 případech, z toho ve 13 těžkými zbraněmi, zakázanými mírovými dohodami z Minsku. Zranění utrpěli dva ukrajinští vojáci," citoval list Ukrajinska pravda dnešní armádní komuniké. Pod palbu houfnic ráže 152 milimetrů se podle něj dostala například ves Troicke, kde vojáci nemají žádné stanoviště. Ztráty - čtyři mrtvé - utrpěla podle armádní rozvědky i "rusko-teroristická vojska".

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, které označuje za "teroristy". Moskva veškerá obvinění odmítá, nejvýše připouští účast "dobrovolníků" bojujících po boku ruskojazyčných povstalců.

Separatisté naopak podle povstalecké agentury DAN obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin vypálila více než 460 nábojů různých ráží na povstalecká území a příměří porušila ve 22 případech. O případných ztrátách se nezmínili.

Konflikt v Donbasu si od dubna 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých.

Témata:  Ukrajina Ukrajinská krize Armáda Ukrajina Alexandr Borodaj

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.