Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další vlna uprchlíků? Keňa chce uzavřít všechny uprchlické tábory v zemi

Uprchlíci
Uprchlíci
Foto: UNHCR

Nairobi – Keňa je domovem více než půl milionu uprchlíků, kteří zde žijí v uprchlických táborech. To se ale do listopadu zřejmě změní – vláda se totiž podle amerického deníku USA Today rozhodla uzavřít všechny uprchlické tábory v zemi.

Repatriace 600 tisíc lidí

Již dříve keňská vláda oznámila své plány na uzavření největšího uprchlického komplexu v zemi i na světě, Dabaab, který je domovem asi 330 tisíc lidí. Jak ale deník informuje, Keňa se nakonec rozhodla uzavřít všechny uprchlické tábory v zemi.

To bude znamenat vysídlení 600 tisíc lidí, kteří v táborech v současnosti žijí. K tomu by podle současných plánů mělo dojít do listopadu letošního roku. Své rozhodnutí zdůvodňují tvrzením, že uprchlické tábory byly infiltrovány teroristy.

Jak ale deník varuje, mnoho uprchlíků v těchto táborech strávilo většinu svého života. „Raději bych tu zemřel, než abych musel tohle místo opustit," uvedl například Jusuf (30) z tábora Ifa, který je jednou z pěti částí Dabaabu. „Nikdy jsem nepoznal jiné místo než tenhle uprchlický tábor. Přišel jsem sem, když mi bylo pět let."

Deník vysvětluje, že krom Dabaabu, kde většinu uprchlíků tvoří Somálci, bude uzavřen tábor Kakuma, kde se nachází uprchlíci z Jižního Súdánu. Keňa nyní chce uprchlíky repatriovat.

Teroristé mezi uprchlíky?

Uprchlíci ale mají strach; na mnoho z nich, stejně jako na Jusufa, v jejich domovině nic nečeká, protože do tábora přišli, když byli ještě velmi mladí, nebo se zde dokonce narodili.

Deník připomíná, že toto rozhodnutí keňské vlády přišlo v reakci na opakované útoky somálské teroristické skupiny aš-Šabáb, která je napojena na al-Kajdu. Aš-Šabáb se přihlásil například k lednovému útoku na ostrovní letovisko Lamu, při kterém zemřelo 29 lidí.

Joseph Nkaissery, keňský ministr vnitra, tvrdí, že keňské bezpečnostní složky během let již překazily množství pokusů o teroristické útoky zatknutím lidí podezřelých z terorismu právě v uprchlickém komplexu Dabaab. Našly se zde také ukryté zbraně.

„Ubytování uprchlíků je pro Keňu nákladné," uvedl také Nkaissery. „Jako stát jsme rádi pomohli našim sousedům a těm, kteří pomoc potřebovali, někdy i na úkor vlastní bezpečnosti. Ale nadešel čas, abychom mysleli především na bezpečnost vlastních lidí," dodal.

„V Somálsku čeká smrt"

Dabaab a Kakuma jsou také podle něj místem vzniku pytláctví, pašování lidí, ilegálního prodeje zbraní a dalších zločineckých aktivit.

Uprchlíci se ale brání tvrzením, že budou trpět za provinění několika teroristů, které sami nenávidí. Další tvrdí, že si nemohou odchod dovolit, a trvají na tom, že život v táboře je lepší než ten, který na ně čeká v Somálsku.

„Tady je mír. Nemůžu zpět do Somálska, protože tam mě čeká smrt," okomentoval to jeden z uprchlíků, který zde má i svých sedm dětí. „Keňa nemá důvod nás repatriovat. Pokud si myslí, že tu jsou teroristé, tak by je měli zatknout. Vyzýváme mezinárodní komunitu, aby zasáhla a pomohla nám," dodal.

Jak deník podotýká, OSN, humanitární organizace i Spojené státy na Keňu apelují, aby své rozhodnutí o uzavření táborů přehodnotila. Keňská národní komise lidských práv pak mezinárodní komunitu prosí, aby zemi s uprchlíky pomohla, a tak předešla uzavření táborů.

Témata:  Keňa uprchlíci uprchlické tábory

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy