Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Viktoriino jezero dostane nové jméno? Keňa chce zrušit názvy spojené s kolonialismem

Vlajka Keni
Vlajka Keni
Foto: Pixabay

Přejmenovat místa v africké Keni, jejichž názvy se vztahují k době koloniální vlády britského impéria, navrhují v petici parlamentu tamní právníci. Týkat by se to mohlo i Viktoriina jezera a dalších známých mít v zemi, uvedl zpravodajský web britské BBC.

"Měly by být odstraněny koloniální názvy, symboly a památky a nahradit by je měly upomínky národních hodnot a národní jednoty," stojí v petici právníků.

Kromě Viktoriina jezera, pojmenovaného po britské královně Viktorii, by mohly z map pod současným názvem zmizet Thomsonovy vodopády, jež nesou jméno prvního Evropana, který se k němu v 19. století dostal, Josepha Thomsona. O jméno by mohl přijít i horský pás Aberdare severně od Nairobi. Jméno mu dal právě Thompson, a to na počest tehdejšího ředitele královské zeměpisné společnosti lorda Aberdarea.

Právníci a autoři petice Wambugu Wanjohi a Kariuki Karanja jsou toho názoru, že by všechna tato místa měla dostat nová jména, jež se budou vztahovat ke keňské kultuře nebo připomínat keňské hrdiny.

V rozhovoru s BBC Karanja přiznal, že se s kolegou nechal inspirovat událostmi v jiných zemích, kde se už zbavili soch oslavujících imperialismus.

Podle autorů petice není důvod nepřejmenovat všechna místa nesoucí názvy odkazující na koloniální období. V Keni už se to ostatně stalo třeba v případě Rudolfova jezera, které nyní nese název Turkana.

První jméno odkazovalo na rakouského arcivévodu a korunního prince Rudolfa a pro jezero je vybrali jeho evropští objevitelé maďarský cestovatel hrabě Sámuel Teleki de Szék a rakouský důstojník Ludwig Ritter von Höhnel. Jezero našli při své keňské expedici z let 1887 až 1889, jejímž patronem byl právě princ Rudolf. Turkana je název jednoho z kmenů, které v oblasti žijí, a právě to zvolil někdejší keňský prezident Jomo Kenyatta v roce 1975 pro nové označení místa. Keňa byla britskou korunní kolonií od roku 1920 a nezávislost na Británii získala v roce 1963.

Témata:  Keňa rasismus Afrika

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.