Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhada: Německo mělo dostat miliony respirátorů, beze stopy zmizely

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německo za podivných okolností přišlo o šest milionů ochranných masek pro lékaře. Zmizely v Keni. O případu, který zatím německé úřady nedokážou vysvětlit, informuje server magazínu Der Spiegel.

Spolková republika se nyní stejně jako řada dalších zemí roušky, respirátory i další ochranné pomůcky pro lékaře snaží shánět, kde se dá. Do jejich obstarávání se proto zapojilo i generální celní ředitelství, které u jednoho z dodavatelů objednalo šest milionů respirátorů třídy FFP2. Do Německa měly dorazit 20. března. To se ale nestalo. Beze stopy totiž zmizely na jednom z keňských letišť.

Jak přesně k tomu došlo, není jasné. V interní zprávě ministerstva obrany se totiž konstatuje jen, že "zboží na letišti v Keni zmizelo", a dále, že by okolnosti tohoto případu měl vysvětlit výrobce ochranných prostředků.

Podle Spiegelu je možné, že výrobce respirátory v době, kdy je po nich na celém světě obrovská poptávka, prostě prodal někomu jinému, kdo za ně byl ochoten zaplatit více než Německo. Vyloučené ale není ani to, že někdo ochranné masky ukradl a nyní je prodává po Keni.

Spolkovou republiku může těšit alespoň to, že za respirátory ještě nezaplatila. Měla tak totiž učinit až po jejich doručení.

Témata:  Německo zdravotnické roušky Keňa koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.