reklama

"První máj je dnem pracujících, nikoli dnem vandalů," řekl podle serveru europe1.fr šéf Elysejského paláce na tiskové konferenci v Sydney.

V Paříži se na tradičním průvodu svolaném odbory sešlo v úterý podle úřadů asi 20.000 lidí. K pochodu se připojilo dalších 14.500 lidí, včetně 1200 zahalených příslušníků radikálního hnutí Blacks blocks. Při různých incidentech výtržníci plenili restaurace, rozbíjeli výlohy a házeli zápalné lahve. Přepadli i autosalon, zdemolovali autobusovou zastávku, podpálili stavební bagr, stejně jako jedno auto a motorku.

Proti výtržníkům zasáhly pořádkové síly slzným plynem. Aktivisté Blacks blocks skandovali hesla jako "Každý nenávidí policii" a "Paříži, vstávej, povstaň". Policie zadržela skoro 200 členů skupiny.

Prvomájové průvody se konaly v celé zemi, lidé během nich mnohdy protestovali proti Macronovým ekonomickým reformám a ztrátě sociálních jistot. Další protivládní demonstrace se čekají koncem týdne. Podle Collomba na ně bude dohlížet větší počet policistů tak, aby "ti, co chtějí demonstrovat, byli odděleni od těch, co chtějí ničit".

reklama