Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tureckým prezidentem kurdský politický vězeň, navrhují Kurdové

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - Hlavní prokurdská strana v Turecku dnes nominovala jako kandidáta na prezidenta v předčasných volbách naplánovaných na začátek června svého uvězněného bývalého předsedu Selahattina Demirtaşe. Podle agentury AFP hodlají straníci jeho kandidaturu oficiálně oznámit v příštích dnech na shromážděních stoupenců HDP v Istanbulu a Diyarbakiru na jihovýchodě země.

Demirtaşe vězní úřady od listopadu 2016 a loni v prosinci s ním začal soud kvůli obvinění z terorismu. Politikovi hrozí až 142 let vězení. Podle jeho podporovatelů jde o politický proces.

Trestnímu stíhání čelí dvě desítky poslanců HDP, včetně spolupředsedkyně Figen Yüksekdagové, kteří jsou ve vězení. Všichni obvinění z terorismu odmítají.

Trestní stíhání tureckých poslanců umožnil zákon, který loni na jaře prosadila vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních. Zákon kritizovala opozice i Západ jako porušení parlamentní demokracie, zatímco vláda jej hájí s tím, že je nutný "v boji proti terorismu". Podle kritiků ale vláda zákon využívá k tomu, aby se zbavila svých oponentů.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v polovině dubna oznámil, že se předčasné parlamentní a prezidentské volby uskuteční 24. června. Zdůvodnil to tím, že země potřebuje silného prezidenta s rozšířenými pravomocemi, které mu zaručuje novelizovaná ústava. Původně se měly volby konat až v listopadu 2019.

Témata:  Turecko Kurdové prezidentská kancelář

Související

Aktuálně se děje

8:22

Volby v Německu začaly. Rozhoduje se mimo jiné i o budoucnosti Scholze

V Německu dnes začalo hlasování v klíčových parlamentních volbách, které budou určovat směřování země na další roky. Volby přicházejí po intenzivní kampani, během níž dominovala témata ekonomické stagnace, bezpečnostních hrozeb a migrační politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz (CDU)

Volby v Německu: CDU vyhrála, přesto neslaví. Proč nemá důvod k radosti?

Parlamentní volby v Německu přinesly triumf konzervativní unie CDU/CSU pod vedením Friedricha Merze, která podle prvních projekcí získala 29 procent hlasů. Navzdory vítězství však uvnitř CDU nepanovalo nadšení – strana doufala v dosažení psychologické hranice 30 procent. Naopak Alternativa pro Německo (AfD) slaví svůj historicky nejlepší výsledek, když se umístila na druhém místě s téměř 20 procenty hlasů. Sociální demokraté (SPD) Olafa Scholze utrpěli drtivou porážku, když se s pouhými 16 procenty propadli na třetí místo.