Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při sesuvu půdy v Barmě zemřelo 14 lidí

Barmské hlavní město Neipyijto
Barmské hlavní město Neipyijto
Foto: Reprofoto YouTube

Rangún - Nejméně 14 lidí dnes zahynulo a šest utrpělo zranění při sesuvu půdy v jadeitovém dole v Barmě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Podle nich se blíže neupřesněný počet osob rovněž pohřešuje. Úřady po nich pátrají.

Neštěstí se odehrálo v barmském Kačjinském státě na severu země u hranice s Čínou. Většina mrtvých i pohřešovaných jsou lidé, kteří v místě prosívali a přebírali hlušinu a odpadový materiál.

Oblast katastrofy je vyhlášená jako jedno z nejlepších nalezišť jadeitu nejvyšší kvality za několik miliard dolarů ročně. Barmská civilní vláda vedená někdejší disidentkou Do Aun Schan Su Ťij slíbila zpřísnit kontrolu nad jadeitovými doly poté, co sesuv půdy připravil v roce 2015 o život v Kačjinském státě více než 100 lidí.

Řadu jadeitových dolů v Barmě vlastní společnosti, které jsou spojeny s vůdci předchozí vojenské vlády. Dělníci v nich pracují dlouhé hodiny v nebezpečných podmínkách za malé platy.

Podle ekologické skupiny Global Witness se hodnota vytěžených jadeitů v Barmě v roce 2014 pohybovala kolem 31 miliard dolarů (787,3 miliardy Kč). Jak uvedla agentura Reuters, většina jadeitu, který se Barmě vytěží, se podle expertů pašuje do sousední Číny.

Témata:  Barma sesuv půdy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.