Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi dobře hlasovali, chválí slovenský europoslane na videu

EU
EU
Foto: Pixabay

Bratislava – Slovenský europoslanec, kritik EU a předseda strany Sloboda a Solidarita (SAS) Richard Sulík se opět ostře pustil do Evropské unie. Tentokrát na svém videoblogu, který zveřejňuje na Facebooku, připomněl také dění v České republice.

Sulík na začátek připomíná, že v Česku už po x-té za neprošel zákon o zákazu kouření, uvedl, že se o něm u nás mluví už téměř 20 let. „Pod takovým jemným a občas i méně jemným tlakem Evropské unie se česká vláda snaží něco přijmout. Teď to neprošlo a to je podle mě úplně v pořádku. Je to rozhodnutí suverénní krajiny, konkrétně suverénního parlamentu, a tím by to mělo být vyřízené," vysvětluje Sulík.

Vzápětí však dodává, že tak snadné to není, protože EU už se nechala slyšet, že bude pro Čechy krátit některé dotace a i jinak vyvíjet nátlak. A tady se právě ukazuje, jak se EU míchá do věcí, do kterých jí nic není.

Připomíná také princip subsidiarity, podle kterého si mají členské země to, co zvládnou vyřešit samy, taky samy řešit – a to bez zásahu EU. Dodal také, že to, jak se bude v Česku kouřit, si český parlament dokáže určit sám. „Ale na tomto případě je krásně vidět, jak se EU míchá do věcí, do kterých jí nic není. A pak se všichni diví, že lidé mají tu unii čím dál méně rádi," dodal Sulík.

Politik také vysvětluje, že tím, že protikuřácký zákon nebyl po celé dlouhé roky přijat, se v Česku objevují jako „houby po dešti" hospůdky a podniky, kde kouření zakazuje sám majitel. A nekuřáci tak podle něj mají možnost si sami vybrat nekuřácký podnik. A není k tomu prý zapotřebí hromada úředníků, kteří „vědí lépe, jak mají lidé žít".

Témata:  EU Richard Sulík kouření

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.