Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolumbijské mírové rozhovory budou pokračovat na Kubě

Vlajka Kolumbie
Vlajka Kolumbie
Foto: Pixabay

Bogotá - Kuba poslouží jako hostitelská země obnoveným mírovým rozhovorům mezi kolumbijskou vládou a povstalci ze skupiny Vojsko národního osvobození (ELN). Uvedla to dnes agentura AFP.

Kolumbijská vláda rozhovory přerušila v lednu po útocích, k nimž se přihlásila odnož ELN. Zemřelo při nich sedm policistů a několik desítek lidí bylo zraněno. Ultralevicová ELN vznikla v roce 1964 a o míru jednala s vládou od loňska v Ekvádoru.

Ekvádor se nyní rozhodl, že další jednání na svém území neumožní. "Po zvážení možností co nejrychlejší obnovy dialogu jsme se rozhodli, že od příštího týdne budeme v pátém kole jednání pokračovat v Havaně," stojí v prohlášení účastníků dosavadních jednání.

Rozhovory mají ukončit konflikt, který trvá už půl století. ELN je poslední gerilovou skupinou v Kolumbii. Největší povstalecká skupina v zemi, která si říkala Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), uzavřela předloni s vládou mírovou dohodu. ELN má přes 2000 členů a dosud se nevzdala násilí a unosů s cílem vymáhat výkupné, což je jednou z hlavních překážek dohody.

Témata:  Kolumbie Kuba

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.