Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč ruská policie zatkla 1600 lidí? Novinář pátrá po odpovědi

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Kvůli drsným zásahům kozáků proti sobotním demonstracím v Rusku publicista Maxim Ševčenko požádal o naléhavé svolání prezidentské rady pro občanskou společnost a lidská práva, jíž je členem. Oznámila to dnes rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Ruští policisté v sobotu pozatýkali více než 1600 lidí, kteří se zúčastnili nepovolených demonstrací proti prezidentu Vladimiru Putinovi. Při zásazích používali slzný plyn a obušky, na místě pořádkovým silám podle očitých svědků vypomáhali i kozáci, tedy polovojenské dobrovolnické organizace, kteří rozháněli demonstranty tradičními biči.

"To je nezbytné objasnit," řekl stanici Ševčenko s tím, že jednání Putinova poradního orgánu by se "povinně" měli zúčastnit lidé, kteří zákroky kozáků utrpěli, a volný přístup na zasedání by měla dostat média.

V sobotu jen v Moskvě bylo podle médií zadrženo 704 lidí, včetně opozičního předáka Alexeje Navalného, který demonstrace v téměř stovce ruských měst svolal. V Petrohradě bylo zadrženo 229 osob, v Čeljabinsku 163.

Navalnyj a jeho stoupenci chtěli Putinovi před pondělní inaugurací protestem vzkázat, že nemůže Rusku vládnout jako car.

Agentura DPA uvedla, že policie dosud proti příznivcům Navalného nikdy tak tvrdě nezasáhla. Loni v březnu bylo při mohutných protestech, které zorganizoval Navalnyj, zadrženo 1500 lidí.

Témata:  Rusko demonstrace v Rusku Alexej Navalnyj

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.