reklama

Soudci jsou Kurdové, kteří patří k autonomii na severu a východě Sýrie a kteří bojovali proti IS s podporou USA. Poté, co v regionu IS porazili, je jejich cílem zajistit spravedlivé soudy. Důraz přitom kladou na umírněnost a usmíření, což se velmi liší například od přístupu soudů v Iráku, kde se hlavním cílem zdá, co nejvíce se lidem podezřelým z členství v IS pomstít, píše AP.

Devatenáctiletý syrský Arab s kudrnatými vlasy a neupravenými vousy, které napovídají, že strávil několik měsíců ve vazbě, soudcům při výslechu řekl, že se k IS přidal před devíti měsíci a bojoval proti syrské vládě. Při bojích byl nicméně zraněn, dezertoval a schovával se. V listopadu, když se Islámský stát začal zcela hroutit, udal se Kurdům sám.

"Bože, jak toho lituji," komentoval své členství v teroristické organizaci. "Chci, abyste mi pomohli. Jsem ženatý, má matka s námi také žije. Chtěl bych se k nim vrátit," dodal.

"Udělal jsi dobře," odpověděl soudce. "Skutečnost, že jsi nebyl plnoletý, když ses k IS přidal, je polehčující okolnost, stejně jako to, že ses sám udal. Dobré chování ve vězení bude také prospěšné," uvedl soudce.

Mladý muž nakonec dostal trest dvou let a devíti měsíců ve vězení, který byl snížen na devět měsíců, jelikož byl v době členství nezletilý a udal se sám.

Syrští Kurdové založili vlastní soudy bez souhlasu syrské vlády a mezinárodního společenství a vynášejí rozsudky nad stovkami Syřanů podezřelých z členství v IS. Jejich umírněný přístup k obžalovaným má několik důvodů. Za prvé chtějí většinové arabské populaci na východě Sýrie ukázat, že se jich nemusí obávat. Zároveň mají za cíl dokázat, že jsou schopni vládnout a získat podporu mezinárodního společenství.

Kurdové v Sýrii proto zrušili trest smrti a členům IS, kteří se vzdají, slíbili snížení trestu. Nejvyšší možný trest přitom stanovili na 20 let ve vězení. Rovněž se snaží dělat zprostředkovatele mezi znesvářenými arabskými kmeny a loni amnestovali 80 členů IS s cílem zlepšit vztahy kmenů a přimět další bojovníky, aby se sami udali.

Naproti tomu Irák odsoudil stovky členů IS k smrti při rychlých soudních stáních. I za nejmenší možnou spolupráci s IS hrozí v Iráku patnáct let vězení až doživotí.

Kurdové soudy pro teroristy naopak přejmenovali na Soudy obrany lidu a věznice označují za akademie, kde je důraz kladen na přeučení, což je v souladu s principy levicového libertarianismu a přímé demokracie, které zastávají.

Kurdské soudy však mají i závažné nedostatky. Obžalovaní nemají nárok na právníka, proti rozsudkům se nelze odvolat a soudci ze strachu z odvety zůstávají anonymní. Do budoucna však plánují odvolací soudy založit.

Zásadním problémem je také právní postavení kurdských soudů. Z pohledu syrského zákona totiž syrští Kurdové nemají o nic větší pravomoc než soudy rebelů nebo Islámského státu. Kurdové rovněž uvádí, že ani od svého spojence USA se jim nedostává podpory, přestože o nutnosti vytvoření právního systému s Američany hovořili. Americké ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že v otázkách justice v tuto chvíli syrským Kurdům nepomáhá.

reklama