Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mnichov zažil mohutnou demonstraci proti posilování policejních pravomocí

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Mnichov - Desítky tisíc lidí demonstrovaly v Mnichově proti změnám bavorského zákona o policii, která má dostat výrazně více pravomocí, včetně preventivního odposlouchávání telefonů. Kontroverzní zákon prosadila vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU) v zemském sněmu loni v létě, připomněla agentura DPA.

Proti novým opatřením, která mají na základě novelizace zákona brzy vstoupit v praxi, demonstrovalo podle úřadů kolem 30.000 osob. Organizátoři odhadují účast na 40.000 lidí.

"Demonstrujeme nahlas, ale pokojně," řekl Simon Strohmenger z občanské iniciativy, která bojuje proti novému policejnímu zákonu. Demonstranti prošli centrem bavorské metropole na náměstí Odeonsplatz, kde se konala závěrečná manifestace.

Kritikům vadí hlavně sporné ustanovení o "hrozícím nebezpečí", které má policii umožnit dřívější preventivní zásah, včetně sledování počítačové a telefonické komunikace. Kvůli mohutné kritice už frakce CSU v dubnu některé kontroverzní novinky v zákoně zmírnila. Například sledování s pomocí inteligentních kamer nebude umožňovat rozeznávání obličejů.

Nový policejní zákon minulý měsíc představila také saská zemská vláda. Má policii mimo jiné umožnit instalaci zařízení na rozpoznávání obličejů ve vzdálenosti do 30 kilometrů od hranic s Českou republikou a Polskem. V zájmu zabránění nejtěžším zločinům má umožňovat také odposlechy nebo přerušení mobilního spojení.

Němci jsou mimořádně citliví vůči jakýmkoli opatřením, která úřadům umožňují pronikat do soukromí. Důvodem jsou neblahé zkušenosti s Gestapem a Stasi, tajnými policiemi dvou totalitních režimů, nacistického a komunistického.

Témata:  Christlich-Soziale Union in Bayern (CSU) Německo policie

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.