Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Velká evakuace v Indonésii: Vulkán Merapi se probudil k životu

Sopka Merapi
Sopka Merapi
Foto: Reprofoto YouTube

Jakarta - Indonéská sopka Merapi se opět probudila a začala chrlit páru a mračna popelu, která vystoupala až do výšky pět a půl kilometru. Úřady dnes podle agentury AP z preventivních důvodů nařídily evakuaci obyvatel z okolí nebezpečného vulkánu, který v minulosti už zabíjel. Nicméně stav nejvyšší pohotovosti vyhlášen zatím nebyl.

Merapi, která stojí na hustě obydleném ostrově Jáva, je jednou z nejaktivnějších sopek v Indonésii. Série jejích erupcí v roce 2010 si vyžádala životy více než 350 lidí a kvůli chrleným proudům žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela muselo domovy z okolí opustit přes 300.000 obyvatel.

Indonéský úřad pro mimořádné události dnes vyzval obyvatele žijící v oblasti do pěti kilometrů od vulkánu, aby se ze svých domovů dočasně přesunuli do bezpečné vzdálenosti. Zároveň sdělil, že 120 turistů, kteří byli na cestě k vrcholu, je už v bezpečí.

V Yogyakartě, nejbližším městě od probuzené sopky, bylo uzavřeno letiště kvůli nebezpečí, jež pro leteckou dopravu představuje sopečný popel.

Témata:  sopka Merapi Indonésie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.