Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sopka Merapi opět vybuchla, úřady vyhlásily nejvyšší stupeň varování

sopky
sopky
Foto: Reprofoto YouTube

Jedna z nejaktivnějších sopek v Indonésii se dnes opět probudila k životu. Oblak kouře a popela ze sopky Merapi na ostrově Jáva dosáhl výšky šesti kilometrů, uvedla agentura AP. Při výbuchu v polovině února sloupec plynu a popela dosáhl výšky dvou kilometrů.

Merapi je jednou z nejaktivnějších sopek na světě. Vzhledem k úrodné půdě žije ale v jejím desetikilometrovém okruhu čtvrt milionu lidí.

Kvůli dřívějším výbuchům platil už před dnešní erupcí pro obyvatele v okolí sopky třetí, tedy nejvyšší stupeň varování. Obyvatelé neměli ke kráteru chodit blíže než na tři kilometry.

Merapi pagi tadi dari Kinahrejo Umbulharjo Cangkringan Slemab pic.twitter.com/Op69JjHLnG

— Merapi News (@merapi_news) March 3, 2020

Dnešní erupce sopky, která je vysoká 2968 metrů nad mořem, byla podle svědků slyšet třicet kilometrů daleko a sopka chrlila popel a plyn více než sedm minut. Informuje o tom agentura AP.

V roce 2010 si série erupcí vulkánu Merapi vyžádala životy více než 350 lidí a kvůli chrleným proudům žhavých sopečných plynů, lávy a sopečného popela muselo domovy v okolí opustit přes 300.000 obyvatel.

Témata:  sopka Merapi sopky Indonésie

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.