Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teroristé z IS dostali v Íránu tresty smrti

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Teherán - Osm lidí spojovaných s teroristickou organizací Islámský stát (IS) bylo dnes v Íránu odsouzeno k smrti za loňský útok v parlamentu a v mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního, který si vyžádal 18 mrtvých a přes 50 zraněných. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránskou státní televizi. Odsouzení se mohou odvolat k nejvyššímu soudu. Při loňském atentátu zahynulo i pět útočníků.

Někteří z odsouzených útočníkům pomáhali. V souvislosti s atentáty je obviněno ještě dalších 18 osob, informovala státní média. Írán uvedl, že pět ozbrojenců, kteří byli při útocích zabiti, bojovalo předtím v Sýrii a Iráku.

Atentátníci loni 7. června zaútočili v Teheránu na vysoce symbolická místa. Nejprve pronikli převlečení za ženy do budovy parlamentu, kde zahájili palbu a jeden z nich se zde odpálil. Asi půldruhé hodiny po vniknutí do parlamentu zaútočilo několik ozbrojenců v mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního, kde se nachází hrob vůdce islámské revoluce z roku 1979.

Byl to první smrtící útok sunnitské extremistické organizace IS v šíitském Íránu, napsala agentura Reuters.

Témata:  Islámský stát Írán trest smrti terorismus

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.