Izraelská střelba, která zabila desítky lidí a další stovky zranila, musí okamžitě přestat, uvedl vysoký komisař OSN. "Právo na život musí být respektováno. Ti, kteří jsou zodpovědní za toto nehorázné porušování lidských práv, musí být pohnáni před spravedlnost. Mezinárodní společenství musí zajistit spravedlnost pro oběti," dodal.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian vyzval Izraelce, aby "při použití síly, které musí být přiměřené, jednali s opatrností a zdrženlivostí". "Je naléhavě potřeba znovu nastolit podmínky, které jsou nezbytné pro snahy o mírové řešení situace v regionu, který je poznamenán vysokým napětím," uvedl šéf francouzské diplomacie. "Francie vyzývá všechny aktéry, aby jednali zodpovědně a zabránili vzplanutí nového konfliktu," dodal.

Le Drian dnes v Londýně jednal se svým britským protějškem Borisem Johnsonem. Ten vyjádřil obrovskou lítost nad ztrátami životů v Gaze. "Chápeme, že tam jsou někteří lidé, kteří násilí provokují. Ale na druhou stranu při použití ostré munice je třeba zachovat zdrženlivost," dodal Johnson.

Ke střetům se dnes vyjádřila i unijní ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. "Očekáváme, že všichni budou jednat s maximální zdrženlivostí, aby se předešlo dalším ztrátám na životech," uvedla v prohlášení. "Izrael musí respektovat právo na pokojný protest a princip přiměřenosti při používání síly. Hamás a ti, kteří demonstrace v Gaze pořádají zase musí zajistit, aby zůstaly nenásilné a nesmí protestů zneužít za pro jiný účel," dodala.

Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin na twitteru kroky Izraele odsoudil. Jak uvedl, jde o další zločin, který má židovský stát na svědomí. Kritizoval zároveň mezinárodního společenství "tváří v tvář systematickému barbarství" mlčí.