Bagdád – Boj proti teroristické skupině Islámský stát (IS) na zemi pokračuje jak v Sýrii, tak i v Iráku. Jak se ale s pokračujícím bojem o město Fallúdža zdejší porážka IS blíží, roste podle amerického deníku TIME naopak riziko dalších problémů pro už tak trpící zemi.
Důležitá zkouška pro Irák
Deník varuje, že případný zvrat v boji proti Islámskému státu na území Iráku by mohl potenciálně znamenat „velké riziko pro budoucnost této rozdělené země".
Jak vysvětluje, irácká armáda a její spojenci nyní vedou ostré boje na okraji města Fallúdža, které se snaží osvobodit od Islámského státu. „Tato ofenzíva je kritickým testem pro rozličné irácké ozbrojené jednotky v rozsáhlé válce proti IS, který v polovině roku 2014 obsadil velkou část země."
Za podpory letectva USA irácká armáda a povětšinou šíitské milice, které jsou známé jako Lidové mobilizační síly, čelí ve Fallúdže silnému odporu jednotek IS. Ti v úterý spustili protiútok, který zřejmě zahrnoval i šest automobilových bomb, což je taktika, kterou bojovníci IS v Iráku používají, když se dostanou pod tlak ze strany jiných sil," vysvětluje deník.
Zastrašující taktika IS
Ve městě Fallúdža, které leží asi 64 kilometrů na západ od hlavního města Bagdád, tak ale uvízlo asi 50 tisíc civilistů. To pro jednotky, které se město snaží osvobodit, představuje značný problém – jak experti varují, je pravděpodobné, že se teroristé z IS obrátí k taktice co nejvíce zvýšit ztráty na životech civilistů.
S tím souhlasí i Paul Salem, viceprezident politiky washingtonského think tanku Middle East Institute. „To je, myslím si, děsivé. Tak nějak se otáčí ke strategii co nejvíc zvýšit humanitární náklady v rámci pomsty. Nemyslím si, že čekají, že vyhrají, ale když s sebou vezmou desítky tisíc civilistů, tak se lidé pozastaví při zvažování Mosulu a dalších míst," tvrdí.
Právě Mosul je největším městem, které IS v Iráku ovládá, a jeho dobytí by znamenalo obrovské strategické vítězství v boji proti IS. Ačkoliv irácká vláda oznámila zahájení operace na dobytí tohoto města již v březnu, podle deníku postupuje jen velmi pomalu.
Hrozí sektářské boje
I když snahy o dobytí Fallúdžy postupují rychleji, deník varuje, že místní sunnitští muslimové převážně šíitským jednotkám zřejmě jen tak věřit nebudou. Právě rozmrzelost těchto menšin nad tím, jak s nimi bylo nakládáno, a jejich odříznutím od politického procesu podle deníku umožnila IS, aby v roce 2014 Mosul a Fallúdžu obsadil.
Právě v tomto městě přitom po roce 2003 probíhaly protesty proti americké okupaci a po roce 2012 také proti vládě v Bagdádu.
„Kritici se obávají, že poslání šíitských milicí do sunnitského města Fallúdža je receptem na sektářské násilnosti," varuje deník. Současná kampaň na dobytí města tak podle deníku představuje riziko „opakování některých chyb, které sužovaly jak americkou okupaci, tak předchozí irácké vlády – získání vítězství v krátkodobém a bezprostředním boji za cenu dlouhodobého odcizení běžných sunnitů."
„Nejde jen o vojenský problém," podotýká Renad Mansour, analytik z Carnegie Middle East Center v Bejrútu, a dodává: „To, co potřebujete, je, aby se v nějakou chvíli těch 60 tisíc obyvatel města otočilo proti IS."
Témata: Irák, Islámský stát , terorismus
Související
9. září 2024 11:16
31. července 2024 13:32
30. srpna 2022 11:44
28. srpna 2022 14:35
30. července 2022 19:58
21. května 2022 21:55