Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Australané představili obří 3D tiskárnu, zvládne i díly do ponorek a letadel

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Sydney - Australská společnost Titomic dnes představila 3D tiskárnu velikosti autobusu, která je podle ní největší a nejrychlejší 3D tiskárnou kovových dílů na světě. Tiskárna umí do několika minut vyrobit několikametrové komponenty pro letadla či ponorky a například rám jízdního kola jí zabere 25 minut, píše list Financial Times.

Zařízení, na jehož vývoji se podílela společnost Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), rozstřikuje částice z titanové slitiny na kostru vrstvu po vrstvě. Na rozdíl od dřívějších metod nepoužívá k roztavení kovů laser ani teplo.

S tvrzením společnosti Titomic, že její tiskárna je největší a nejrychlejší na světě, souhlasí i profesor australské univerzity RMIT Milan Brandt. Podotýká ale, že podobné zařízení možná vyvinul také čínský zbrojní průmysl.

Brandt nicméně poukázal na to, že tištěné komponenty nemusejí být tak silné, jako ty vyrobené tradičními metodami. Mohou také vyžadovat následné zpracování.

Společnost Titomic loni v září vstoupila na burzu a cena jejích akcií se od té doby zdesetinásobila. Podle serveru Stockhead činí tržní hodnota firmy 150 milionů australských dolarů.

Témata:  3D tiskárny Austrálie průmysl ekonomika letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.