Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko jen vyhrožuje, zatímco NATO buduje obranu, tvrdí analytik

Ruský bombardér Tupolev Tu-22M3 schopný nést jaderné zbraně.  Foto: Alex Beltyukov | CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
Ruský bombardér Tupolev Tu-22M3 schopný nést jaderné zbraně. Foto: Alex Beltyukov | CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Bratislava - Nikdo nemá právo říkat někomu, co má dělat, a platí to zejména o Rusku. Tvrdí to analytik Jaroslav Naď působící ve Slovenském institutu pro bezpečnostní politiku s tím, že NATO si za své peníze buduje v aliančním Rumunsku obranu k sestřelení rakety, zatímco Rusko jen bezmocně vyhrožuje.

"Rumunsko je suverénní země, která se svobodně a suverénně rozhodla před více než desetiletím, že bude členem NATO. Stejně tak se před pár lety rozhodla, že má zájem, aby na jejím území vyrostla základna, která je součástí systému protiraketové obrany NATO. Nikdo nemá právo určovat jim, co mají nebo nemají dělat. Ani Ruská federace, jakkoli se jí to nelíbí," podotkl analytik.

Dodal, že ruské výhružky jsou jen obehraná píseň, ale obejdou se bez výsledku. "NATO si za své peníze buduje vlastní obranu k sestřelení rakety, která by směřovala na území Aliance, a mohla by mít například nukleární hlavici. Opakuji, je to obranný systém bez možnosti raketového útoku. Navíc ten systém dokáže zareagovat na maximálně pár raket současně. Samozřejmě, Rusko, které tvrdí, že je systém namířen vůči němu, má celé tisíce takových raket. To mluví samo za sebe," dodal pro server topky.sk.

Diskutovat o neutralitě mezi východem a západem považuje za utopii. "Podívejte se, i Ukrajina pod bývalým prezidentem Janukovyčem hlásala podobné myšlenky a jak dopadla. Krym ztratila úplně a východ země je ve válce, kterou podporuje Rusko. NATO za 67 let své existence dokázalo zajistit mír pro všechny své členy bez výjimky. To je fakt. A jsem přesvědčen, že nebýt toho, že země Pobaltí jsou v NATO, dnes by měly stejný problém jako Ukrajina," upozornil.

Lidem, kteří považují Rusy za bratry a za USA vidí jen to zlé, analytik vzkazuje: "Svět není černobílý. Nemají číst tzv. alternativní média, která nejsou ničím jiným než sofistikovanou proruskou propagandou, a ať si reálně prostudují historii. Spojené státy americké také nejsou bezchybné, ale my v Evropě jim musíme být vděční za mnohé momenty, například i za jejich pomoc během obou světových válek," podotkl.

Podle něj ale mnoho lidí "přitažlivosti" Ruska nepropadá. "Když lidé odcházejí za prací do zahraničí, chodí na Západ. Slyšeli jste o někom, kdo by odešel za lepším životem do Ruska? Máte pocit, že v Rusku je vyšší životní úroveň? Lepší zdravotnictví? Školství? No a dnes se objevují v souvislosti s uprchlickou krizí dokonce teze, že pouze Putin nás ochrání před islámem. Zkuste hádat, která země má největší mešitu v Evropě, otevřenou loni. Správně, je to Rusko," varoval.

Témata:  Rusko NATO (Severoatlantická aliance) EU Ruská armáda

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 19:39

27. dubna 2024 15:39

Rutte získává důležitou podporu na své cestě do křesla šéfa NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy