Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU podle Íránu nedělá dost pro zachování jaderné dohody

Evropská unie, ilustrační foto
Evropská unie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Teherán - Evropská unie nečiní dost, aby pro Írán zachovala přínosy mezinárodní jaderné dohody z roku 2015 poté, co od ní odstoupily Spojené státy. Podle agentury Reuters to dnes v Teheránu řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf evropskému komisaři pro klimatické změny a energie Migueli Cañeteovi.

"S odstoupením USA se zvýšila očekávání (íránské) veřejnosti vůči Evropské unii ohledně zachování přínosů dohody. Ale v současném kontextu není evropská politická podpora dohody dostatečná," citovala šéfa íránské diplomacie státní agentura IRNA.

O možnostech zachování jaderné dohody jedná unijní komisař pro energie Cañete v Teheránu druhým dnem. V sobotu už hovořil s viceprezidentem a předsedou íránské organizace pro atomovou energii Alím Akbarem Sálehím.

Americký prezident Donald Trump oznámil odstoupení USA od této dohody 8. května. Ostatní signatáři tohoto ujednání, včetně EU, ale dali najevo, že jsou pro jeho zachování. Představitelé Evropské unie slíbili, že se budou snažit pokračovat v obchodu s ropou a udržet přísun investic, nicméně připustili, že to nebude snadné.

"Musíme tuto dohodu zachovat, abychom nemuseli vyjednávat dohodu novou," řekl Cañete západním novinářům po dvoudenních rozhovorech, které vedl v íránské metropoli. "Naše sdělení je zcela jasné. Toto je jaderná dohoda, která funguje," dodal.

Témata:  Írán EU Muhammad Džavad Zaríf jaderná dohoda s Íránem

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy