reklama

"Pokud některé země říkají, že se jim tato podmínka nelíbí, musím se jich ptát: Není to minimum, které byste měli garantovat evropským daňovým poplatníkům, pokud chcete jejich peníze? Neměli byste jim garantovat právní stát, to, že nezávislé soudy budou soudit a trestat podvody a korupci spojené s evropskými penězi?" řekla Jourová.

Přímo kritizovala soudní reformu v Polsku i to, jakým způsobem k ní polská vláda přistoupila. "Nechceme, aby v Evropě platilo, že vítěz bere vše. Že když politická strana vyhraje volby, znamená to, že vláda ovládne justici. Justice musí být nezávislá bez ohledu na politické změny," řekla Jourová.

Navázání peněz z EU na dodržování právního státu obsahuje návrh rozpočtového rámce na roky 2021 až 2027, který představila Evropská komise. Posoudit ho ještě musí členské státy, Varšava už dala najevo výhrady proti návrhu. Polsko přitom není jediný stát, který kvůli dodržování právního státu čelí kritice, Evropská komise má dlouhodobě výhrady i vůči Maďarsku.

Jourová dnes na konferenci řekla, že Česko by nemělo být s ostatními středoevropskými státy za každou cenu solidární. "Visegrad je dobrá aliance, vždycky byla něčím, co nás posilovalo. Ale falešná solidarita v některých zásadních věcech, v hodnotách, kterým máme dávat náplň, mezi kterými je právní stát a svoboda, tam si myslím, že bychom měli jít svou cestou," řekla eurokomisařka.

reklama