Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kulaté výročí: Před 25 lety vznikla Eritrea. Ze zubožené prchají lidé do Evropy

Uprchlíci
Uprchlíci
Foto: UNHCR

Asmara - Před 25 lety, 24. května 1993, vznikl vyhlášením nezávislosti na sousední Etiopii nový africký stát Eritrea. Východoafrická podlouhlá země u Rudého moře, která má rozlohu asi jako bývalé Československo, je jednou z nejchudších zemí světa a žije v ní přes pět milionů obyvatel.

V této chudé a izolované zemi, které se někdy přezdívá Severní Korea afrického kontinentu, vládne jedna strana a nekonají se volby, platí tam ale často i mnohaletá branná povinnost. Eritrejci proto tvoří jednu z nejpočetnějších složek afrických uprchlíků. Důvodem útěků je podle OSN rozsáhlé porušování lidských práv ze strany vládních úřadů, včetně svévolných poprav, systematického mučení a znásilňování.

Pro strategickou polohu je země s červenomodrozelenou vlajkou s olivovou ratolestí již od dávné minulosti průsečíkem politických zájmů muslimského světa i velmocí. Je produktem koloniálního snažení Itálie, která v roce 1890 spojila rudomořské osady pod názvem Eritrea (Mare Erythraeum = Rudé moře).

Po Itálii patřila země Británii a v roce 1952 byla federativně připojena k Etiopii. Poté, co byla Eritrea vyhlášena etiopskou provincií, vypukla zde dlouholetá válka za nezávislost. Po dohodě mezi etiopskou vládou a povstalci v červenci 1991 se v Eritreji konalo v dubnu 1993 referendum o nezávislosti. Při účasti 98 procent obyvatelstva hlasovalo pro samostatnost 99,8 procenta.

V zemi je úřední řečí tigriňa a arabština a z hlediska vyznání je polovina Eritrejců křesťanů (koptů) a polovina muslimů. V multietnické zemi žije devět národností, nejpočetnější jsou z asi 55 procenty Tigriňové, kolem 30 procent je Tigrejců. Od vyhlášení nezávislosti zemi vládne prezident Isajas Afewerki.

Témata:  Eritrea Afrika uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.