reklama

Eritrea dlouhodobě označovala obvinění z podpory radikálů za tvrzení vymyšlené americkými tajnými službami a poukazovala na to, že Američané mají v boji proti Šabábu za spojence Etiopii, někdejšího rivala Eritreje. Eritrejská vláda nyní uvedla, že bude žádat za sankce odškodnění, neboť je považuje za politicky motivované.

Asmara a Mogadišo neudržovaly diplomatické vztahy 15 let, nyní ale nastal průlom, který vyvrcholil třídenní návštěvou somálského prezidenta Mohameda Abdullahiho Mohameda v Eritreji. Obě země se dohodly na společném prosazování míru a ekonomického rozvoje v regionu, který je znám jako Africký roh. Návštěva somálského prezidenta v Eritreji následovala nedlouho poté, co nastal překvapivý vývoj i ve vztazích mezi Eritreou a Etiopií.

Nejvyšší představitelé obou těchto států se na začátku června po 20 letech dohodli na obnovení diplomatických styků a otevření zastupitelských úřadů. Rovněž podepsali deklaraci, která oficiálně uzavřela pohraniční válku. Po letech pohraničních sporů se oteplují také vztahy mezi Eritreou a Džibutskem.

Portál BBC poznamenal, že země Afrického rohu nyní diskutují o smělém plánu na vytvoření regionálního ekonomického bloku. Analytici nicméně poukazují na to, že přes řadu vstřícných kroků v oblasti stále zbývá vyřešit řadu hraničních sporů.

reklama