Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Otroci v myčkách i domovech důchodců? V Británii provedli masivní zásah

Policie Velké Británie
Policie Velké Británie
Foto: Filip Toužimský, EuroZprávy.cz

Londýn - Při zátahu proti novodobému otroctví na pracovištích, od myček aut po pečovatelské domy, britští policisté zachránili desítky pravděpodobných obětí nucených prací a zadrželi několik pachatelů. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním britskou policii. Národnosti obětí či zadržených nebyly zveřejněny. Oběťmi nucených prací se ovšem v Británii podle dostupných informací často stávají i občané Česka či Slovenska.

Jak ve svém prohlášení upřesnily speciální úřad pro boj proti zneužívání pracovních sil GLAA a Národní kriminální úřad (NCA), kvůli podezření z otroctví bylo zadrženo deset osob a policisté rovněž objevili kolem 50 pravděpodobných obětí moderních otrokářů.

"Cílem této celotýdenní koordinované akce bylo rozvrátit zločinecké sítě, které jsou zapojené do vykořisťování lidí," uvedl Roy McComb z NCA. "Chtěli jsme rovněž hovořit s lidmi, kterým hrozí, že by mohli být vykořisťováni, a pomoci jim celé téma pochopit... oběti si často svou situaci neuvědomí až do chvíle, kdy je příliš pozdě," dodal.

Britská vláda odhaduje, že v zemi žije nejméně 13.000 lidí, kteří jsou oběťmi moderního otroctví, ať již jde o nucenou práci či sexuální vykořisťování. Policie se ale domnívá, že ve skutečnosti jsou těchto osob nejspíš až desítky tisíc.

Britským úřadům se loni ohlásilo rekordních 5145 potenciálních obětí moderního otroctví a obchodování s lidmi. Podle zprávy NCA, která byla zveřejněna letos v březnu, největší počet z nich poprvé tvořili britští občané, následovaní Albánci a Vietnamci. Oproti předešlému roku se v zemi o 66 procent zvýšil počet dětí jako obětí moderního otroctví.

Asi třetina obětí byla podrobena nucené práci - většinou šlo o muže z Bulharska, Česka, Estonska, Polska, Rumunska a Slovenska, uvedl tehdy úřad GLAA. Pokud jde o moderní otroctví, oběti jsou většinou zaměstnané v kosmetických salónech, na stavbách, v továrnách, na farmách či v ručních myčkách automobilů.

Britské úřady se na moderní otroctví zaměřují teprve v posledních letech. Pojem byl zaveden do britské legislativy až v roce 2015. Zákon mimo jiné zpřísnil tresty pro obchodníky s lidmi, kterým nyní hrozí 14 let vězení až doživotí.

Témata:  policie Velká Británie Velká Británie otroctví

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 11:58

Je to dlouhodobý problém, reaguje Hanychová na Soukupa. Řekla, co nařídil soud

Českem v posledních hodinách hýbe nová kauza kolem Jaromíra Soukupa, jehož zastavili policisté k dechové zkoušce, přičemž nula se na přístroji neukázala. To logicky znepokojuje jeho bývalou partnerku Agátu Hanychovou, která s ním vede spor ohledně rozdělení péče o jejich dceru Rozárku. Má teď nabito?

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).