Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prosazování elektromobilů je hrubá politická chyba, burcuje šéf autopůjčovny Sixt

Nabíjecí stanice pro elektromobily
Nabíjecí stanice pro elektromobily
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Mnichov - Politické úsilí o prosazení elektromobilů je drahá politická chyba. Řekl to dnes generální ředitel a hlavní akcionář velké německé autopůjčovny Sixt Erich Sixt. Poukázal přitom na skutečnost, že stěžejní suroviny včetně kobaltu jsou už dnes pod kontrolou asijských společností.

"V e-mobily nevěřím, politicky je to hrubá chyba," řekl na konferenci k hospodářským výsledkům firmy Sixt. Podle něho nedává smysl rozsah, v jakém se elektromobily prosazují, investovat je k tomu podle něj nutné mnoho miliard dolarů.

"Pokud se mýlím, tak nakoupíme tolik aut na elektrický pohon, kolik si naši zákazníci budou přát," dodal podle agentury Reuters.

Autopůjčovna Sixt působí v mnoha zemích světa, včetně České republiky. Začátkem roku firma prodala podíl v alternativní taxislužbě DriveNow, která provozuje flotilu elektromobilů BMW.

Sixt není jediný, kdo před tlakem na rozvoj elektromobility varuje. Mezi často zmiňované problémy patří třeba nezbytnost vybudovat mnoho nabíjecích stanic, což si vyžádá nemalé náklady. Je také otázkou, co bude s miliony pracovních míst spjatých s výrobou spalovacích motorů.

Politici v různých zemích chtějí zakázat prodej aut s benzinovým či naftovým motorem od roku 2040, 2030 a někde už od roku 2025. "Je snadné něco říct, zvlášť když v roce 2040 už dnešní politici nebudou rozhodovat. Realita je ale jiná," řekl už loni Brett Smith z michiganského Střediska pro výzkum v automobilovém průmyslu.

Témata:  elektromobily automobilový průmysl Německo

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.