Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny elektromobilů z Číny vystřelí nahoru. EU schválila enormní cla

Nabíjení elektromobilů v Česku
Nabíjení elektromobilů v Česku
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Členské státy Evropské unie v pátek definitivně schválily zavedení dodatečných cel až do výše 45 % na elektromobily dovážené z Číny, navzdory silnému odporu Německa a několika dalších zemí. Evropská komise (EK) o hlasování informovala na svém webu.

Diplomaté sdělili, že zvýšení cel podpořilo deset zemí včetně Francie a Itálie, zatímco pět zemí včetně Německa, Maďarska a Slovenska hlasovalo proti a dvanáct včetně Česka se zdrželo. K zablokování návrhu by byla potřeba kvalifikovaná většina, což znamená 15 členských států, které představují 65 % obyvatelstva Unie.

Schválení cel podle Euronews.com znamená, že EK má nyní volnou ruku k rozhodnutí o dalším postupu. Očekává se, že právní text zveřejní do konce října, a cla by mohla začít platit následující den po publikaci.

EK však přislíbila, že bude pokračovat v rozhovorech s Čínou s cílem najít alternativní řešení. Německo a Maďarsko varují před možným vznikem obchodní války s Čínou.

Dodatečná cla byla předběžně schválena již v červenci po vyšetřování, které dospělo k závěru, že čínští výrobci elektromobilů získávají nespravedlivé státní dotace.

Brusel argumentuje, že tato cla mají chránit evropské výrobce automobilů v klíčovém sektoru, který poskytuje práci asi 14 milionům lidí po celé Unii. Pro srovnání, Spojené státy a Kanada nedávno uvalily na čínské elektromobily dovozní cla ve výši 100 %.

Proti návrhu cel hlasovaly Německo, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Malta. Německý průmysl, včetně koncernu Volkswagen a svazu automobilového průmyslu VDA, varuje, že tato opatření nezvýší konkurenceschopnost evropských automobilek a může dojít k eskalaci obchodního sporu.

Volkswagen i Mercedes-Benz vyzvaly Evropskou komisi, aby se pokusila dosáhnout diplomatického řešení a zavedení cel odložila.

Navzdory těmto obavám EK pokračuje v jednáních s Čínou s nadějí, že nalezne méně konfrontační řešení, které by zabránilo obchodnímu konfliktu a zároveň ochránilo evropský automobilový trh před nespravedlivou konkurencí.

Témata:  EU elektromobily Čína

Související

Aktuálně se děje

12:50

Británií hýbe "národní skandál". Londýn vrátil Čagoské ostrovy Mauriciu, média jsou na nohou

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Analýza

Moc USA na Blízkém východě upadá. Velmoci nedokážou zabránit válce, pokud ji chtějí regionální aktéři

Blízkovýchodní region čelí rostoucímu napětí, přičemž USA, které v minulosti působily jako klíčový zprostředkovatel, ztrácejí vliv. I přes snahy Washingtonu zabránit plnohodnotné válce mezi Izraelem a Hizballáhem se konflikt vystupňoval do pozemní invaze. Spojenectví s Izraelem zůstává pevné, avšak moc USA slábne. Na výsluní se postupně dostává Čína, Rusko se v regionu snaží udržet zuby nehty.