Bratislava - Na Slovensku se za posledních šest let téměř zdvojnásobil objem úvěrů domácnostem. Rostl tak nejrychleji z celé EU a s ohledem na výkon ekonomiky byla úroveň dluhu domácností nejvyšší v regionu. Rychle rostoucí míra zadluženosti obyvatel Slovenska zvyšuje citlivost domácností na nepříznivý vývoj ekonomiky a také pravděpodobnost finančních krizí, upozornila dnes slovenská centrální banka (NBS).
NBS na začátku léta zavede další opatření, která mají přispět ke zmírnění nadměrné zadluženosti Slováků. Kromě omezení výše hypotečních úvěrů ve vztahu k hodnotě nemovitosti centrální banka zavede také úvěrový strop, až na výjimky na úrovni osminásobku čistého příjmu žadatele o půjčku. NBS předpokládá, že opatření budou mít jen malý dopad na objem nových půjček a že se v praxi projeví v příštím roce.
Limit na celkovou zadluženost by měl postihnout hlavně osoby s vyšším příjmem, protože současná pravidla umožňují u této skupiny lidí nadměrné zadlužení.
"Slovensko zažívá dobré časy. Tři roky ekonomika roste tempem nad tři procenta. Příznivé podmínky nesou i rizika," řekl novinářům k růstu dluhu domácností člen bankovní rady NBS Vladimír Dvořáček.
K rychlejšímu zadlužování slovenských domácností přispěl pokles úrokových sazeb a také konkurence na finančním trhu, byť tempo růstu úvěrů se podle NBS od druhé poloviny loňského roku zpomalilo.
Tempo růstu zadluženosti domácností v České republice bylo podle NBS za posledních šest let nižší než na Slovensku a dosáhlo 40 procent.
Slovenská centrální banka poznamenala, že bankovní sektor v zemi si nadále zachovává odolnost vůči šokům a že jeho zisk podpořil právě růst poskytnutých úvěrů.
Témata: Slovensko, dluhy domácností, ekonomika
Související
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
16. listopadu 2024 7:38
16. listopadu 2024 6:57
29. října 2024 9:09
23. října 2024 19:46