Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet kuřáků ve světě klesl

Cigarety, kouření
Cigarety, kouření
Foto: Pixmac

Ženeva - Počet kuřáků ve světě se snížil a platí to především o ženách. Vyplývá to ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), která byla dnes zveřejněna v Ženevě. Každý rok předčasně na kardiovaskulární choroby způsobené kouřením umírají tři miliony lidí, celkem tabák zabíjí ročně sedm milionů lidí.

Zatímco v roce 2000 kouřilo 27 procent světové populace, v roce 2016 to byla pětina, řekl na tiskové konferenci v Ženevě Douglas Bettcher, ředitel WHO pro předcházení nepřenosným chorobám. V průmyslově vyspělých zemích se přitom počet kuřáků snižuje rychleji.

Cíle vytčeného WHO, tedy snížení počtu kuřáků o 30 procent mezi lety 2010 a 2025, zřejmě dosáhne jen americký kontinent, řekl Bettcher. Neplatí to ovšem o Spojených státech, kde kampaň brzdí spory o varovných nápisech na krabičkách cigaret a nedostatečné daňové zatížení.

V západní Evropě se částečně projevuje stagnace v počtu kuřáků, což platí hlavně o ženách. Na Blízkém východě se dokonce počet kuřáků zvyšuje. Největší počet jich je ovšem v Číně, kde kouří podle WHO 307 milionů lidí. V Indii je 106 milionů kuřáků a v Indonésii 74 milionů.

Témata:  kouření WHO cigarety

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.